Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! De curand mi-am achizitionat o locuinta. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! De curand mi-am achizitionat o locuinta. Parintii ...

Buna ziua! De curand mi-am achizitionat o locuinta. Parintii mei au dorit sa vina sa stea cu mine, desi sunt niste oameni conflictuali. Din dorinta de a-i avea aproape, am fost de acord sa se mute cu mine. De cand s-au mutat, traiesc zilnic in scandaluri, certuri, amenintari ca-mi dau foc la casa, ca-mi produc distrugeri, ca-mi strica imaginea in comunitate, etc. Traiesc efectiv in teroare! I-am rugat sa plece inapoi la casa lor, insa nu mai vor. Va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca exista o cale legala de a-i scoate din casa! Va multumesc
Da, se poate face un proces de evacuare.
Evacuarea e singura soluție
Pana atunci, puteti chema politia cand fac scandal, puteti chiar obține daca aveti probe ca amenință cu foc un ordin de restrictie și protectie.
Au casa lor? Au unde sa locuiasca?
Se rezolva mai repede cu un ordin de protecție. Cel de restrictie nu exista
Ordin de protecție- e unul singur, dar ca măsură de protecție e restricția, asta e ideea, sa il restricționezi pe unul ca să îl protejezi pe celalalt.
Ordinul e provizoriu, deci trebuie sa ceara și evacuarea lor.
gi-jane2, moderator
Ordin de protectie și schimbați ială la ușa când pleacă de acasă odată 1-2 zile la ei