Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă sunt în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă sunt în șomaj și ...

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă sunt în șomaj și am fost la comisia de evaluare medicala de unde am primit o decizie cu încadrarea în grad 2 accentuat pe care am dus o la șomaj pentru a fi scos din evidenta, ce urmează sa fac în continuare sa pot ieși la pensie de invaliditate, fac un dosar sau se face trecerea automata la pensie? Mulțumesc anticipat.

La pensie de boală puteți ieși doar dacă sunteți bolnav, și datorită invalidității v-ați pierdut capacitatea de munca.

Doar COMISIA medicală de expertiză a capacității de muncă, se poate pronunța dacă vă încadrați într-un anume grad de invaliditate.

Completați dosarul cu actele medicale necesare, și depuneți-l la comisia de expertiză, să vă programeze pentru evaluarea medicală.
Dapix, utilizator
Petcu Marian a scris:

Dacă sunt în șomaj și am fost la comisia de evaluare medicala de unde am primit o decizie cu încadrarea în grad 2 accentuat, ce urmează sa fac în continuare sa pot ieși la pensie de invaliditate, fac un dosar sau se face trecerea automata la pensie?

Comisia de evaluare din cadrul DGASCP evaluează personele care au diferite dizabilități.
Dacă va încadrat în gradul accentuat de handicap, veți beneficia de drepturile reglementate de lege privind persoanele cu handicap.

Dar pentru pensie de invaliditate este o altă COMISIE, și n-au legătură una cu alta cele două comisii de expertiză.

Pentru pensie de boală trebuie să mergeți la cealaltă COMISIE care expertizează capacitatea de muncă, și aparține de CASA de PENSII.
Trebuie să depuneți un alt dosar cu toate documentele medicale, care să dovedească invaliditatea.
Dapix, utilizator