Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Documente pentru crestere capital social SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Documente pentru crestere capital social SRL

Pentru crestere capital social SRL nu sunt lamurita daca documentele de mai jos sunt toate, ce trebuie depuse:
- act constitutiv actualizat
- cerere de inregistrare
- dovada varsaminte de la fiecare asociat - trebuie sa existe o dovada de la fiecare nu daca sunt 2?
- decizia AGA, cu formularea
Majorarea capitalului social al societăţii de la 50.000 lei la ................ lei, cu suma de ............. lei, reprezentând .................... EUR, conform cursului valutar B.N.R. ..... lei/1 EUR din data de .................
Art. 2. În urma majorării, capitalul social subscris şi vărsat al societăţii este de ................ lei, aport în numerar, fiind împărţit într-un număr de ....... parti sociale, cu o valoare nominală de ............... lei/parte sociala şi deţinut de către asociaţi astfel:
a. X, aport la capitalul social .............%, reprezentând un număr de …… parti sociale, cu o valoare nominală de ….. lei/parte sociala şi în valoare totală de ………. lei, participare la profit ………… % şi participare la pierderi ...............%;
b. Y aport la capitalul social .............%, reprezentând un număr de …… parti sociale, cu o valoare nominală de ….. lei/parte sociala şi în valoare totală de ………. lei, participare la profit ………… % şi participare la pierderi ...............%
Art. 2 Restul prevederilor din actul constitutiv rămân neschimbate .
george-neagu, moderator
Documentele necesare pentru înregistrarea menţiunii privind majorarea capitalului social al societăţilor
[ link extern ]