avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am ieșit la pensie anticipata partiala în 2004 după ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am ieșit la pensie anticipata partiala în 2004 după legea ...

Am ieșit la pensie anticipata partiala în 2004 după legea 19.
In 2008 am ieșit la pensie pentru limita de vârstă, când mi a luat în calcul și facultatea cu durata de 5 ani la zi.
În vara asta am cerut La casa de pensii un buletin de calcul.
L am primit și a constatat ca am punctaj mai mic decât în 2008-constatand că nu mi a mai luat în calcul facultatea plus alte greșeli de salariiluate în calcul fata de cartea de munca.
Pe talon nu mi a trecut nici o modificare pana acum.
I am atenționat imediat pe mail și nu mi au mai răspuns de 3 luni.
CE MA SFĂTUIȚI sa fac?
Multumesc eventualelor răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 19:25, 1 Noiembrie 2023
Actiune in instanta.
Dar pe talonul de pensie ( in stanga , jos ) ce punctaj aveti ? cel din decizie , sau cel din buletinul de calcul ?
Cel din decizie.
Puneti o intrebare Casei de pensii , trebuie sa fie o eroare ... Poate v-au dat din greseala buletinul de calcul al pensiei anticipate , nu cel al pensiei la limita de varsta . In opinia mea , daca punctajul de pe cupon corespunde cu cel stabilit in decizia de pensie la limita de varsta , si daca este mai mare decat cel din decizia de pensie anticipata , inseamna ca pensia este calculata corect ,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred ca buletinul de calcul este cel aferent pensiei anticipate partiale.

Alte discuții în legătură

Pensie doina-dobrescu doina-dobrescu Cei de la Casa de Pensii nu vor sa-mi asimileze anii de studiu universitar la pensia mea de urmasi, conf. art.49 al.1 si art.51 din leg. 263/2010. Tot Casa de ... (vezi toată discuția)
Recalculare punctaj pensie anticipata partiala rududoo rududoo Gen:f Data nasterii:16.04.1955 Intrebare: 1. Sotia s-a pensionat anticipat-partial- incepand cu data de 07 iunie 2010. Am dubii in ceea ce priveste ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie pensionare calculata gresit ginela ginela Cum pot contesta decizia de pensionare prin care mi se micsoreaza nr de puncte realizate , diminuarea punctajului mediu anual si respectiv diminuarea ... (vezi toată discuția)