Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am ieșit la pensie anticipata partiala în 2004 după ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am ieșit la pensie anticipata partiala în 2004 după legea ...

Am ieșit la pensie anticipata partiala în 2004 după legea 19.
In 2008 am ieșit la pensie pentru limita de vârstă, când mi a luat în calcul și facultatea cu durata de 5 ani la zi.
În vara asta am cerut La casa de pensii un buletin de calcul.
L am primit și a constatat ca am punctaj mai mic decât în 2008-constatand că nu mi a mai luat în calcul facultatea plus alte greșeli de salariiluate în calcul fata de cartea de munca.
Pe talon nu mi a trecut nici o modificare pana acum.
I am atenționat imediat pe mail și nu mi au mai răspuns de 3 luni.
CE MA SFĂTUIȚI sa fac?
Multumesc eventualelor răspunsuri.
Actiune in instanta.
Dar pe talonul de pensie ( in stanga , jos ) ce punctaj aveti ? cel din decizie , sau cel din buletinul de calcul ?
Cel din decizie.
Puneti o intrebare Casei de pensii , trebuie sa fie o eroare ... Poate v-au dat din greseala buletinul de calcul al pensiei anticipate , nu cel al pensiei la limita de varsta . In opinia mea , daca punctajul de pe cupon corespunde cu cel stabilit in decizia de pensie la limita de varsta , si daca este mai mare decat cel din decizia de pensie anticipata , inseamna ca pensia este calculata corect ,
Eu cred ca buletinul de calcul este cel aferent pensiei anticipate partiale.