Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radar in zona 50 dar defapt 70
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radar in zona 50 dar defapt 70

Mi s.a intocmit proces verbal de contraventie pentru depasirea vitezei cu +66km/h mai exact 116km/h in zona de 50km/h. Asta scrie in pv .
Realitatea face ca m.am intors 2 zile mai tarziu pe acelasi traseu pentru alte motive, si am observat ca nu aveam limita 50 ci limita 70 !!! Deci aveam +46km/h .
Pot face contestatie si obtine anularea sanciunii complementare de suspendarea dreptului de a conduce pe perioada de 90 zile ?
Bineinteles ca puteti face contestatie si atasati dovezi, probe foto sau video, in dublu exemplar, odata cu plingerea contraventiomala. Din acele dovezi trebuie sa reiasa ce sustineti dvs.si cereti anulare PV de contraventie. Sa nu depasiti cele 15 zile de la data intocmirii PV.
latka, utilizator
Cer anularea intregului pv sau doar anularea masuri complementare de retinerea permisului
Cereti anulare PV de contraventie, din moment ce nu ati savirsit fapta respectiva. oricum retinerea permisului nu e o sanctiune contraventionala complementara. Sanctiunea contraventionala complementara e suspendarea pe 90 dezile.Permisul retinut se poate lua inapoi, in conditiile descrise la art. 118 din OUG 195/2002.
[ link extern ]

In plus ar fi bine sa profitati acum (tot cele 15 zile) de plata la jumatate din minim a "sanctiunii contraventionale principale" - amenda, dupa aceea, daca nu reusiti sa va descurcati cu plingerea contraventionala, nu veti mai avea ocazia.
latka, utilizator