Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, in sectorul IT , cota privind CAS s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, in sectorul IT , cota privind CAS s-a diminuat cu ...

Buna ziua,
in sectorul IT , cota privind CAS s-a diminuat cu 3.75% incepand cu 01.11.23 sau va intra in vigoare cu 01.01.24?
De la 1 noiembrie 2023, pentru cei din IT, construcții, agricultură și industrie alimentară, cota CAS se va reduce cu procentul contribuției la fondul de pensii administrat privat.
Buna ziua,
multumesc
de exemplu daca avem un salariu brut de 18.000 lei; in acest caz impozitul se aplica la diferenta de 8000 lei nu? pt 10.000 lei este scutirea?
si daca angajatul opteaza pt CAS de 21,75%, cei 21,75 se aplica doar pt 10.000 sau pt diferenta de 8000 lei ? sau pt toata suma de 18.000?

multumesc