avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, in sectorul IT , cota privind CAS s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, in sectorul IT , cota privind CAS s-a diminuat cu ...

Buna ziua,
in sectorul IT , cota privind CAS s-a diminuat cu 3.75% incepand cu 01.11.23 sau va intra in vigoare cu 01.01.24?
Cel mai recent răspuns: d.nicolin@house-of-communication , utilizator 14:05, 2 Noiembrie 2023
De la 1 noiembrie 2023, pentru cei din IT, construcții, agricultură și industrie alimentară, cota CAS se va reduce cu procentul contribuției la fondul de pensii administrat privat.
Buna ziua,
multumesc
de exemplu daca avem un salariu brut de 18.000 lei; in acest caz impozitul se aplica la diferenta de 8000 lei nu? pt 10.000 lei este scutirea?
si daca angajatul opteaza pt CAS de 21,75%, cei 21,75 se aplica doar pt 10.000 sau pt diferenta de 8000 lei ? sau pt toata suma de 18.000?

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra. incepand ... Nicol_77 Nicol_77 Buna ziua, Am si eu nevoie de ajutorul dumneavoastra. Incepand cu luna iunie 2022, intra in vigoare legea 135/2022 din 13 mai 2022 privind facilitatile ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul noilor reglementari, privind scutirea impozitelor ... d.nicolin@house-of-communication d.nicolin@house-of-communication Buna ziua, in cazul noilor reglementari, privind scutirea impozitelor in IT pentru un calcul scutire si nescutire se putea fol0si si calculator online de ... (vezi toată discuția)
In conditiile in care plafonul de aplicare al facilitatilor fiscale ... oana.rom oana.rom In conditiile in care plafonul de aplicare al facilitatilor fiscale in sectorul constructiilor a fost redus de la 30000 lei la 10000 lei, inseamna ca cei care ... (vezi toată discuția)