avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.am câteva întrebări.pe o proprietate sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.am câteva întrebări.pe o proprietate sunt 13 apartamente ...

Buna ziua.am câteva întrebări.pe o proprietate sunt 13 apartamente (5-6 apartamente locuite-restul cu proprietari dar nelocuite)in 2 blocuri undeva in zona rurală.accesul la locuințe se face printr-un drum de servitute.Pe acest drum s-au tras o conductă de gaz pentru uz casnic de către unul dintre vecini.lucrarea fiind încheiată și achitata de către acesta ne condiționează racordarea la conducta de gaz astfel.daca dorim racordarea trebuie să suportam suma și pentru cei care nu locuiesc acolo și nu intenționează racordarea imediată.este normal că angajamentul lui pentru persoanele neinteresante imediat sa fie suportat de cei care se racordează?este ca și când un dezvoltator construiește un bloc de apartamente și vinde primul apartament primului cumpărător la pretul tuturor apartamentelor in ideea lui ca își va recupera banii pe măsură ce se vând și celelalte.revenind la racordarea mea la gaz este normal să plătesc și pentru ceilalți vecini.
Ultima modificare: Joi, 2 Noiembrie 2023
liviu_emil, utilizator
Cel mai recent răspuns: liviu_emil , utilizator 09:52, 7 Noiembrie 2023
Nu sunt sigur, dar orice rețea, (gaz, apă, electricitate), de la devierea din magistrală până la punctul de măsurare, intră în patrimoniul distribuitorului.
De la contor încolo, spre locul lui de consum rămâne a lui, restul e al distribuitorului!
Nu-i dați niciun ban, faceți cerere la distribuitor pentru racordare.
Proprietarul tevii este cel care a platit deja. El isi va recupera banii astfel:
Primul venit va achita jumate din bani . Al treilea o treime si banii achitati de al 3-lea se impart intre primii 2
al 4 lea va achita un sfert si banii achitati de al 4-lea se achita intre primii 3 si tot asa.
Daca faceti cerere o sa vi se transmita acelasi lucru altfel daca continua racordarea e in beneficiul dv si el va primi despagubiri de la Furnizor ca s-au mai intamplat erori de astea si toti castiga si pierde furnizorul cumera normal ca doar el vrea sa exisnda reteaua.

La electricitate cand faci cerere este prevazut in ATR-ul care se emite ca aveti obligatia de a achita suma de ... catre... si suma de catre...
Este de preferat " daca era un om normal si rational sa ramana doar el cel care da acorduri si se va duce doar unul la notar.

Daca refuza si vrea sa primeasca toti banii mergeti cu el la notar si achitati fara partea lui si veti deveni propritar dar pe viitor el nu va mai primi nimic.
Ultima modificare: Joi, 2 Noiembrie 2023
w_v_w_v, utilizator
Eu consider normal ca întreaga sumă să se împartă la nr.de proprietari și nu la Nr de doritori(utilizatori)?inițiatorul cere el "taxa " de racordare după bunul plac considerând o ca pe o afacere din care vrea profit.Este normal?
Ultima modificare: Joi, 2 Noiembrie 2023
liviu_emil, utilizator
liviu_emil a scris:

Eu consider normal ca întreaga sumă să se împartă la nr.de proprietari și nu la Nr de doritori(utilizatori)?inițiatorul cere el "taxa " de racordare după bunul plac considerând o ca pe o afacere din care vrea profit.Este normal?

De ce nu va faceti racord separat? Asa cum si-a facut si vecinul?
De ce su fac branșament separat?răspuns:distribuitorul de gaz nu accepta mai multe branșamente .Condiția a fost că branșamentul sa se facă pentru toți locatarii(13).

Berber a scris:

liviu_emil a scris:

Eu consider normal ca întreaga sumă să se împartă la nr.de proprietari și nu la Nr de doritori(utilizatori)?inițiatorul cere el "taxa " de racordare după bunul plac considerând o ca pe o afacere din care vrea profit.Este normal?

De ce nu va faceti racord separat? Asa cum si-a facut si vecinul?

Alte discuții în legătură

Problema contor gaz - dezvoltator NicuGrimm NicuGrimm Salut, A mai fost pusa de cateva ori intrebarea aceasta, insa niciodata cu toate variabilele pe care le avem noi. Ideea este urmatoarea: Am cumparat un ... (vezi toată discuția)
Acord acces coloana de gaze goggy goggy Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema: locuiesc la parter intr-un bloc de 7 etaje, pe o scara unde deja a fist trasa o conducta de gaze, investitorul ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza despagubirea proprietarului de bransament gaze? alexterra alexterra Stau intr-o curte comuna cu 3 familii. Prima familie s-a racordat la gaze in 2002 platind lucrarea stradala 1500 dolari(aducand teava de la 3 curti distanta), ... (vezi toată discuția)