Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Medic ca administrator SRL - posibil sau ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Medic ca administrator SRL - posibil sau incompatibilitate?

Buna ziua,

Poate un medic (care e functionar public din cate stiu) sa fie si administrator de SRL sau e in stare de incompaibilitate? Respectiv asociat.

Multumesc!
Medicul nu are calitatea de functionar public.

Exercitarea profesiei de medic este incompatibilă cu:
a) calitatea de angajat sau colaborator al unităților de producție ori de distribuție de produse farmaceutice sau materiale sanitare;
b) starea de sănătate fizică sau psihică necorespunzătoare pentru exercitarea profesiei medicale.
Multumesc pentru raspuns! Cum spuneti ca medicul nu are calitatea de functionar public, ma intreb de unde vine confuzia generala? Pentru ca multa lume din jur - fara legatura cu profesiile juridice - spune ca medicii sunt functionari publici. Poate doar din punct de vedere penal, nu si in alte sfere (administrativ, civil, pe partea asta de incompatibilitati etc)?
Dianabdm993, utilizator