Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul unui var decedat care nu a avut sotie si nici ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul unui var decedat care nu a avut sotie si nici copii, ...

In cazul unui var decedat care nu a avut sotie si nici copii, noi caveri il putem mosteni daca numai sunt in viata parintii nostri ,nici bunici? Cum se procedeaza?
Trebuie sa dezbateti succesiunea după varul respectiv și sa faceți dovada ca nu mai sunt în viață rude din clasa a 2-a (părinți, frati/surori, nepoți de la frați/surori), din clasa a 3-a (bunici, unchi, mătuși, frati/surori ale bunicilor) si ca singurele rude în viața sunteți dvs, verii.
Adică se ia în considerare ca mostenitori cine trăia la data decesului varului sau la data deschiderii succesiunii?
Da.
La data decesului?

raluk0207 a scris:

Da.

Da, la data decesului.
Care ruda mai apropiata era în viața la data decesului varului respectiv, aia moștenește.
Mai departe, se dezbate moștenirea după ruda moștenitoare.