Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Efecte retragere din asociație și din calitatea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Efecte retragere din asociație și din calitatea de membru al CEx

Bună ziua,
În situația în care am demisionat din poziția de membru al comitetului executiv al asociației de proprietari, iar apoi am făcut o cerere de retragere din asociație, în condițiile în care am fost delegat de președinte să îi îndeplinesc atribuțiile pentru 90 de zile, mai sunt ținut de această decizie de delegare?
De asemenea, ce alte demersuri ar trebui să mai fac pentru a mă retrage. Este suficientă o simplă cerere sau trebuie ca ea să fie înregistrată la asociație sau prezentată adunării generale?
Mulțumesc!
CornelPop33, utilizator
Potrivit art. 55 alin. 8 din legea nr. 196/2018,

„În cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociației de proprietari, membrul demisionar își exercită toate atribuțiile și răspunderile până la data alegerii unui nou membru al comitetului executiv în locul acestuia.”

Despre retragerea din asociația de proprietari....... a curs destulă „cerneală” pe aici chiar de curând, căutați discuția.

CornelPop33 a scris:

Bună ziua,
În situația în care am demisionat din poziția de membru al comitetului executiv al asociației de proprietari, iar apoi am făcut o cerere de retragere din asociație, în condițiile în care am fost delegat de președinte să îi îndeplinesc atribuțiile pentru 90 de zile, mai sunt ținut de această decizie de delegare?
De asemenea, ce alte demersuri ar trebui să mai fac pentru a mă retrage. Este suficientă o simplă cerere sau trebuie ca ea să fie înregistrată la asociație sau prezentată adunării generale?
Mulțumesc!

robert1958, utilizator
Și în cazul în care m-am retras din asociație ulterior demisiei, îmi mai este aplicabil art. 55 alin. 8 din legea nr. 196/2018 pana la înlocuirea cu un alt membru în CEx?
Sau din moment ce m-am retras din asociație, nemaiputând fi membru în CEx, nu îmi mai este aplicabilă această prevedere?
Nu mai este aplicabila acea prevedere. Asociația de proprietari este persoana juridică de drept privat, unde se aplica principiul de drept " tot ceea ce nu e interzis, este permis", iar în legea 196/2018 nu există nici o interdicție privind renunțarea la calitatea de membru în asociație.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /
latka, moderator
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri!
Pricipiul amintit funcționează doar atunci când legea nu reglementează o anumită conduită a subiectelor de drept civil, chiar dacă discutăm despre persoanele juridice de drept privat.

Altfel, în aplicarea acestui principiu ar însemna că ar putea fi ales președinte al asociației de proprietari și un chiriaș pentru că legea nu interzice, deci este permis. Și este doar unul dintre zecile de exemple.

În altă ordine de idei, dacă legiutorul ar trebui să prevadă o interdicției pentru opusul a ceea ce a reglementat deja prin prevederile/dispozițiile legii nr. 196/2018, forma editabilă a legii ar avea grosimea unei cărți de telefon din anii 90.

În fine, revenind la problemă, dacă membrul asociației aspirant la retragerea din asociației este înscris în acordul de asociere depus la judecătorie, renunțarea sa la statutul de membru al asociației va produce efecte doar după ce instanța va admite cererea asociației și se va pronunța prin încheiere dispunând înscrierea modificării în privința proprietarilor asociați în registrul asociațiilor de proprietari ținut de grefa judecătoriei.

Pâna atunci rămâne membru al asociației cu drepturi depline, iar ca demisionar din comitetul executiv se va supune dispozițiilor art. 55 alin. 8 din legea nr. 196/2018.

latka a scris:

Nu mai este aplicabila acea prevedere. Asociația de proprietari este persoana juridică de drept privat, unde se aplica principiul de drept " tot ceea ce nu e interzis, este permis", iar în legea 196/2018 nu există nici o interdicție privind renunțarea la calitatea de membru în asociație.

robert1958, utilizator