Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma dezbaterii succesiunii după tata, am mostenit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma dezbaterii succesiunii după tata, am mostenit impreună ...

In urma dezbaterii succesiunii după tata, am mostenit impreună cu mama si fratele, 2 terenuri extravirale și un apartament, în cote de 2/8 mama și 3/8 fiecare copil (eu si fratele). Intrebarea mea este ce putem face mai departe daca vrem sa facem schimb intre noi privind partile mostenite, astfel încat fiecare sa ramana cu o proprietate in cota de 1/1 sau o cota cat mai mare?
Buna ziua, puteti vinde/dona/schimba intre dvs. cotele parti mostenite pana ajungeti la cotele dorite de fiecare dar intai trebuie sa dezbateti succesiunea si sa obtineti certificatele de mostenitor.
Am dezbatut succesiunea si avem certificatele de mostenitor, dar nu stim dacă putem schimba intre noi cotele mostenite, si dacă da, în ce condiții.
Nu le puteti schimba decat prin vanzare, partaj, donatie.
Și care e sensul sa schimbați o cota indiviza pe alta cota indiviza?
Faceți partajul și împărțiți concret bunurile.
Ideea este de a face schimb astfel incat fiecare sa ramană cu o proprietate intreagă, adică sa primească de la ceilalti cotele lor, cedand la randul sau cotele altor proprietati, cu sau fara o diferenta de pret.