Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma dezbaterii succesiunii după tata, am mostenit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma dezbaterii succesiunii după tata, am mostenit impreună ...

In urma dezbaterii succesiunii după tata, am mostenit impreună cu mama si fratele, 2 terenuri extravirale și un apartament, în cote de 2/8 mama și 3/8 fiecare copil (eu si fratele). Intrebarea mea este ce putem face mai departe daca vrem sa facem schimb intre noi privind partile mostenite, astfel încat fiecare sa ramana cu o proprietate in cota de 1/1 sau o cota cat mai mare?
ce vreti sa faceti dvs e un partaj, doar ca nu ati exprimat corect ce vreti si se intelege aiurea.
mergeti la notar si faceti partaj, adica unul ia casa, altul un teren etc si eventual dati/ primiti sulte pt echivalarea loturilor.
Buna ziua,

Cotele-parti din dreptul de proprietate, odata determinate in certificatul de mostenitor, pot fi instrainate.

Trebuie , insa, sa detineti cadastru si intabulare.
Ce spuneti dvs nu este vanzare-cumparare? Ma interesa sa aflu daca si prin partaj se poate face, mai simplu, acelasi lucru.