avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am urmatoarea situatie.....angajat(barbat) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am urmatoarea situatie.....angajat(barbat) al cariu ...

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie.....angajat(barbat) al carui copil s-a nascut vrea sa isi ia 10 zile de concediu paternal.....stiu ca in opt saptamani poate depune solicitare pentru pentru aceste zile.

Intrebarea este...le poate lua esalonat aceste 10 zile la intelegerea cu angajatorul?......sa nu fie consecutive?

daca este posibil in cat timp poate lua aceste 10 zile esalonat?.....in lege nu scrie perioada exact in care poate efectua acest concediu
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2023
ionela11, utilizator
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 12:33, 7 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Le poate lua esalonat acele 10 zile la intelegere cu angajatorul, dar in interiorul celor 8 saptamani.
multumesc...am inteles

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere pentru tata wbo88 wbo88 Buna ziua, Situatia sta in felul urmator: Momentan ambii parinti lucreaza, mama urmeaza sa intre in concediu de risc maternal, apoi concediu prenatal, ... (vezi toată discuția)
Zile libere pentru tatici la nasterea copilului Kitzmiler Kitzmiler Buna ziua. As vrea sa stiu daca s-a modificat numarul de zile libere acordate taticilor la nasterea copilului de la 5zile la 10zile. Multumesc! (vezi toată discuția)
Curs de puericultura ochio ochio Buna ziua, am un tatic care a facut cursul de puericultura si vrea sa compenseze cele 10 zile ale cursului cu cele 5 zile pt nasterea copilului, intrebarea mea ... (vezi toată discuția)