Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am urmatoarea situatie.....angajat(barbat) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am urmatoarea situatie.....angajat(barbat) al cariu ...

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie.....angajat(barbat) al carui copil s-a nascut vrea sa isi ia 10 zile de concediu paternal.....stiu ca in opt saptamani poate depune solicitare pentru pentru aceste zile.

Intrebarea este...le poate lua esalonat aceste 10 zile la intelegerea cu angajatorul?......sa nu fie consecutive?

daca este posibil in cat timp poate lua aceste 10 zile esalonat?.....in lege nu scrie perioada exact in care poate efectua acest concediu
ionela11, utilizator
Le poate lua esalonat acele 10 zile la intelegere cu angajatorul, dar in interiorul celor 8 saptamani.
multumesc...am inteles