avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Prin programul CASA VERDE, mi-a fost aprobat dosarul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Prin programul CASA VERDE, mi-a fost aprobat dosarul de instalare.

Prin programul CASA VERDE, mi-a fost aprobat dosarul de instalare panouri fotovoltaice, cu o firma agreata de program.

Dupa un an de la instalare, ma suna de la agentia de mediu, ca nu ma incadrez in program si firma care a instalat sistemul nu isi poate incasa diferenta.

Motivul pentru care nu ma incadrez este ca am un PFA pe adresa respectiva.
Eu sunt obligat sa fiu PFA, deoarece asta este job-ul meu... Sunt instalator si trebuie sa fiu PFA...
Accept acest lucru. Nu inteleg insa ce trebuie sa fac eu acum.

Dupa cum se stie, facturile prin programul CASA VERDE sunt super dublate sa incaseze toata lumea...normal.
Eu am instalat un sistem de 4kw la 30000lei, conform factura.
Acest sistem la liber, este si la 15000lei (cu tot cu instalare in acest moment, verificat online).
Firma care a instalat nu are nicio vina... acesta este tara, asa se fac manevrele.

Eu am achitat deja pentru instalare suma de 9000 lei (am factura, nu pe PFA).
Ce pot face eu acum?
Firma montatoare, spune ca o sa ma sune "avocatul firmei".

Ce variante am?
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:42, 8 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încercați sa obtineti o reducere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emitere bon/factura showtime showtime Va salut. Detin un PFA care activeaza in vanzare cu amanuntul. Am casa de marcat, vand fizic intr-un stand/chiosc. Doresc sa incep si in domeniul online, detin ... (vezi toată discuția)
Obligatii fiscale pfa in sistem real si neplatitor de tva altitude-dashboard altitude-dashboard Sunt angajat cu norma intreaga, dar, extra, am un si PFA, neplatitor de TVA, in sistem de real pentru o colaborare part-time pe care o desfasor in afara orelor ... (vezi toată discuția)
Intrebare decont si plata tva pfa cristi100 cristi100 Buna ziua, as dori sa ma lamuresc cu cateva lucruri deoarece este primul trimestru al meu ca PFA la norma de venit platitor de TVA si din cat am cautat pe ... (vezi toată discuția)