Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Prin programul CASA VERDE, mi-a fost aprobat dosarul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Prin programul CASA VERDE, mi-a fost aprobat dosarul de instalare.

Prin programul CASA VERDE, mi-a fost aprobat dosarul de instalare panouri fotovoltaice, cu o firma agreata de program.

Dupa un an de la instalare, ma suna de la agentia de mediu, ca nu ma incadrez in program si firma care a instalat sistemul nu isi poate incasa diferenta.

Motivul pentru care nu ma incadrez este ca am un PFA pe adresa respectiva.
Eu sunt obligat sa fiu PFA, deoarece asta este job-ul meu... Sunt instalator si trebuie sa fiu PFA...
Accept acest lucru. Nu inteleg insa ce trebuie sa fac eu acum.

Dupa cum se stie, facturile prin programul CASA VERDE sunt super dublate sa incaseze toata lumea...normal.
Eu am instalat un sistem de 4kw la 30000lei, conform factura.
Acest sistem la liber, este si la 15000lei (cu tot cu instalare in acest moment, verificat online).
Firma care a instalat nu are nicio vina... acesta este tara, asa se fac manevrele.

Eu am achitat deja pentru instalare suma de 9000 lei (am factura, nu pe PFA).
Ce pot face eu acum?
Firma montatoare, spune ca o sa ma sune "avocatul firmei".

Ce variante am?
george-neagu, moderator
Încercați sa obtineti o reducere.