Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Urmeaza sa se dezbata o succesiune dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Urmeaza sa se dezbata o succesiune dupa bunica ,cine ...

Buna ziua ! Urmeaza sa se dezbata o succesiune dupa bunica ,cine ar fi mostenitori care ar trebui sa participe ? Bunica este decedata ,din copii ei 4 la numar ,mai traieste doar unul .Al doilea copil decedat si el si sotia lui ,dar sunt copii dumnealor,al treilea decedat si el si sotia ,a-u ramas copii lor ,cel deal patrulea decedat ,dar sotia lui traieste si are si copii . Va rog frumos ,cine ar trebuii sa ia parte la desbaterea succesiunii ? Iar un lucru curios ,in succesiunea facuta de cel din urma ,de la sot decedat la sotie in viata ,apar toate terenurile cuprinse in titlul de proprietate a bunici ,dupa care acum ar fi sa se dezbata succesiunea. Multumesc anticipat !
E posibil ca bunica sa ii fi făcut acte din timpul vieții, copilului respectiv.
Prima data, nepoții de la fiecare copil decedat trebuie sa obțină de la notar un certificat de calitate de moștenitor dupa ambii părinți, certificat in baza căruia vor participa la dezbaterea succesiunii după bunică.
După ce se obține certificatul de moștenitor dupa bunica, nepoții se vor întoarce la același birou notarial care a emis certificatul de calitate de moștenitor și vor solicita suplimentarea masei succesorale dupa părinții lor.