Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cui apartin apometrele individuale de pe scara blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cui apartin apometrele individuale de pe scara blocului

Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema in actuala asociatie de proprietari in care locuiesc.

Apometrele individuale (apa rece, apa calda, caldura) se afla pe scara blocului si citirea lor cade in sarcina unei firme de administrare care face si listele de intretinere ulterior.

De aproximativ 2 ani contorul de apa calda a fost blocat fara ca acesta sa inregistreze consum desi am locuit fizic in apartament, insa pe lista de intretinere a aparut consum 0 fara ca eu sau firma care emite facturile sa ne sesizam.

Recent am sesizat acest fapt si am instiintat firma de administrare care insista sa imi impute perioada aferenta lipsei consumului cu un consum lunar mediu x nr de luni in care apometrul nu a functionat.

Intrebarea este: in sarcina cui cade mentenanta acestor aparate de masura in conditiile in care in regulamentul de condominiu nu se specifica nimic legat de acest aspect si de regula asociatia a efectuat astfel de lucrari de inlocuire cand au existat situatii similare?

Multumesc.
in2ition, utilizator
Daca firma de administrare s-a ocupat dintotdeauna de citirea apometrelor respective, inseamna ca ea este raspunzatoare si de sesizarea problemei respective. Cum de au trecut timp de 2 ani valori de consum si implicit sume de plata pentru acele consumuri ? Cum s-a inchis balanta de consum pe apa calda ? De unde rezulta, dupa 2 ani, acest consum mediu lunar, daca apometrul e blocat ?

Daca ziceti ca si in alte dati asociatia a inlocuit apometre, atunci sesizati problema in scris presedintelui de asociatie, conform art. 28 din legea 196/2018.

Din punctul meu de vedere, de plata "oalelor sparte" ar trebui sa fie culpabila doar acea firma de administrare, in functie si de ce scrie in contract referitor la aceste probleme de citire lunara a apomterelor.

Va multumesc pentru raspuns.
Este normal să nu sesizați nimic pentru că consumul era zero.Timp de doi ani.
Dacă consumul vi se părea că este prea mare sesizați imediat.
Nimic nou,se încadrează tiparul obișnuit.
mitabiciclista, utilizator