Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj In urma divortului, eu locuiesc impreuna cu cei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj In urma divortului, eu locuiesc impreuna cu cei 2 copii ...

Partaj
In urma divortului, eu locuiesc impreuna cu cei 2 copii in chirie (1500lei lunar), iar fostul sot beneficiaza de tot confortul in casa construita in timpul casatoriei.
La partaj pot sa depun acte doveditoare pt acest aspect?
Multumesc f mult

Adresati-va unui avocat, aveti mai multe remedii cu privire la problema dvs. pana la partaj.
Buna ziua,
Cred ca avocatul ales nu se pricepe sau face jocul celuilalt. Ma interesa, daca la partajul care e pe rol avocatul trebuie sa puna in discutie si faptul ca eu platesc atatia bani, iar el nu contribuie cu nimic. Daca i-a vazut de aproximativ o data la 2-3 luni pe copii si cand ii intalneste nu le cumpara nimic, drept pt care copiii nu vor sa-l mai vada.
Multumesc f mult
Daca aveti avocat cu acesta trebuie sa discutati aspectele invocate. Daca sta singur si dvs cu chirie cu minorii puteti pretinde contravaloarea lipsei de folosinta a bunului comun, dar aceasta trebuia deja facut de avocatul ales pana la primul termen de judecata.

Daca aveti hotarare de divort aveti si pensie de intretinere stabilta, asa ca puneti in executare silita acea hotarare.

In partaj nu puteti aduce in discutie aspecte legate de cresterea, ingrijirea, vizitarea copiilor ori asigurarea locuintei. In partaj discutam strict de bunurile sotilor si de contributia lor la dobandirea acestora.