Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noi suntem 6 frați și părinții au dat casa unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noi suntem 6 frați și părinții au dat casa unei surori cu ...

Noi suntem 6 frați și părinții au dat casa unei surori cu contract de vz-cump. cu uzufruct. Atât părinții cât și sora au ținut ascunse aceste acte. Acum ambii părinți au decedat(ultimul în aug 2023). Cum aș putea să întru în posesia acestor acte, să știm și noi, ceilalți copii ce acte sunt și ce clauze conțin?
Ce fel de contract au perfectat părinții la notar cu sora`?
Cine i-a îngrijit pe părinți la bătrânețe, și cine a suportat cheltuielile de înmormântare`?
Dapix, utilizator
Deschideți procedura succesorala, va prezentați cu toții la un birou notarial si obțineți un certificat de calitate de moștenitor.
Cu acest certificat puteți solicita ce informații doriți.
Pana atunci, sunteți terți față de actul respectiv și din considerente de secret profesional și confidențialitate, nu veți putea intra în posesia actelor.
raluk0207, utilizator
Puteti sa obtineti de la notar un certificat de calitate de mostenitor și sa va interesați ce acte au făcut, daca au facut si daca e cazul, sa atacați aceste acte sau puteți sa respectat dorința parintilor și sa nu faceți nimic, nu va stricați relația cu sora dvs pt o bucata de avere.
Puteti sa considerați ca o plata pt ca s-a îngrijit de ei.
gi-jane2, moderator
Pe baza certificatului de calitate de moștenitor solicitați o copie a contractului de la Ocpi.