avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Diurna in Romania
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Diurna in Romania

Buna, am nevoie sa-mi deschida si mie cineva creierul pt ca nu gasesc exact unde scrie cum se acorda diurna; adica am o nedumerire: in cazul in care angajatul e in deplasare 12 ore pot sa-i acord integral diurna? am gasit un articol pe Internet in care scria ca daca in prima si in ultima zi de deplasare are 12 ore, beneficiaza de toata diurna. M-ar ajuta mult sa stiu reglementarea unde apare asta.
Cel mai recent răspuns: dragos.rusu , utilizator 20:31, 26 Mai 2011



Buna, am nevoie sa-mi deschida si mie cineva creierul pt ca nu gasesc exact unde scrie cum se acorda diurna; adica am o nedumerire: in cazul in care angajatul e in deplasare 12 ore pot sa-i acord integral diurna? am gasit un articol pe Internet in care scria ca daca in prima si in ultima zi de deplasare are 12 ore, beneficiaza de toata diurna. M-ar ajuta mult sa stiu reglementarea unde apare asta.


in cazul acesta pentru prima zi se acorda doar 50% din diurna
Pentru anul 2007 opereaza HG 1860/21.12.2006. HG 543/1995 s-a abrogat.
Atentie la art 11 si l;a cap IV care prezinta modificari majore#-o
Am si eu o intrebare!!!????
In cat timp de la sosirea salariatului in societate acesta este obligat sa ajunga la casierie pentru a depune diferenta de bani sau actele necesare justificarii sumei primite ca avans; si unde scrie anume acest lucru....
Va multumesc anticipat!!!!:-/
daca plec la lucrari in afara localitatii pe perioade lungi de 30-60 sau chiar 90 de zile as vrea sa aflu ce drepturi legale am.multumesc
Pentru doi soferi ce lucreaza in strainatate, cu cartile de munca in Romania, vreau sa va intreb daca este legal sa le platesc diurne diferite , salariul fiind acelasi? Diurnele sunt in termenii legali ai tarii respective
Va multumesc! :)

Alte discuții în legătură

Cheltuieli delegatie gabrieladinu gabrieladinu Daca acord deductibilitate cheltuielilor din facturile de masa aduse de salariatii care au efectuat deplasari in interesul serviciului in tara ,atunci nu mai ... (vezi toată discuția)
Decontari 14 14 am si eu o problema urgenta va rog mult.....seful meu a plecat in strainatate in delegatie si a cerut la plecare 100 euro. Cum firma nu are cont in valuta a ... (vezi toată discuția)
Acordare diurna SSFF SSFF Buna seara, Va rog mult sa imi spuneti daca o firma care trimite personal sa lucreze in UE (sau in alta localitate din tara) si asigura angajatilor ... (vezi toată discuția)