Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! De curând, tatăl meu a murit și vrem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! De curând, tatăl meu a murit și vrem să facem ...

Bună ziua!

De curând, tatăl meu a murit și vrem să facem succesiunea. Una din rudele noastre, care are parte la "averea" tatălui meu, nu are posibilitatea și nici nu prea vrea să se prezinte (nu e interesată de nimic). Întrebarea mea este următoarea:

Poate acea rudă să scrie un fel de procură prin care să-și cedeze partea, fără a se mai duce la notariat ? Are vreo valoare un astfel de înscris ? Sau care e soluția ca să nu miște prea mult din loc această rudă a noastră ?
Sa meargă la notar.
Daca nu merge la notar mergeti la avocat ca sa vedeți variantele concrete.

București 2023