Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

Calcul pensie comunitara. Sunt nascuta in iulie 1957 si am lucrat in Romania 27 de ani iar in Italia 8 ani. in prezent sunt pensionara si iau o pensie din Romania aferenta celor 27 de ani lucrati in tara. La calculul pensiei au fost luati in considerare acesti 27 de ani . Desii am o vechime de 35 de ani unde se regasesc in calcul acesti ani?, mentionez ca INPS italia au trimes formularul E 205 in care se regasesc anii lucrati acolo. La noua recalculare se tine seama de toata vechimea in puncajele de stabilitate?
Si mai am o intrebare ,am solicitat desfasuratorul calcularii pensiei si in acest desfasurator s-a omis o perioada de 5 luni , desi in cartea de munca exista (e posibil sa fie o scapare) .Ma afecteaza aceasta omitere la calculul punctajului total obtinut? si daca da pot cere recalcularea pensiei?
Multumesc .
eugeniacrn, utilizator
Pensiile se platesc de fiecare stat in parte pro-rata , adica fiecare tara plateste pentru perioada cat s-a cotizat in acea tara . Cand veti indeplini conditiile de pensionare in Italia , aceasta va va plati portia ei de pensie . Doar la calculul anilor necesari de contributie se tine seama de anii munciti in alt stat , nu si la calculul valorii pensiilor . Daca proiectul actual al legii pensiilor devine Lege , la calculul punctelor de stabilitate se va tine cont strict de numarul de ani contributivi pe care ii aveti in Romania , asa spune art 85 (3) din proiectul de lege ( “ Pentru stagiul de cotizare contributiv realizat peste 25 de ani contributivi se acorda un punctaj suplimentar ... “ ) si (4) ( “ Stagiile de cotizare contributive prevazute la alin. (3) sunt cele realizate in sistemul public de pensii “ ) .Pentru acele luni lipsa la calculul pensiei , ar trebui sa faceti o sesizare casei de pensii care v-a emis decizia de pensie , si vedeti ce va raspund .
CHKa, utilizator