Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare titluri de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare titluri de proprietate

Două parohii au fost puse în posesie cu câte 10 ha teren arabil, fiecare. La punerea în posesie au participat ambii preoți.
La eliberarea Titlurilor de proprietatea, acestea nu au corespuns cu folosința faptică, inversându-se Titlurile celor două parohii. Numai după intabularea terenurilor (anul acesta), preoții și-au dat seama că fiecare era intabulat pe terenul celuilalt. Cele două parohii nu au participat la efectuarea măsurătorilor în vederea intabulării, nefiind anunțați.
Au depus cerere de corectare a Titlurilor de proprietate către Comisia Locală, dar li s-a comunicat faptul că aceasta „nu are competență în soluționarea corectării Titlurilor”, iar Comisia Județeană, că „nu are legislație pentru îndreptarea situației”.
Menționez că cele două Parohii doresc să rămână fiecare pe terenul pe care-l lucrează de peste 25 de ani, neputând face schimbarea terenurilor, deoarece terenul uneia este arendat de o societate care se ocupă cu creșterea vacilor de lapte, fiind alăturat respectivei ferme, iar cealaltă Parohie are înființată o cultură de lucernă pe 5 ani, pe terenul folosit.
Vă rugăm să ne sfătuiți ce putem face în această situație?
Vă mulțumim!
dariana99, utilizator
Simplu, încheie un contract de schimb la notar.