Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Este conflict de interese daca sotia are firma in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Este conflict de interese daca sotia are firma in acelasi domeniu in care eu sunt Functionar public ?

Salut, sotia intentioneaza sa deschida un SRL cu activitatea de WEB Development / consultanta IT . Eu sunt Coordonator Birou Informatica in cadrul unui penitenciar ( am statut de politist de penicenitenciare) . O sa existe posibiliatea de a fi in conflict de interese / incompatibilitate ?
Legea care ne reglementeaza este 145/ 2019 din care eu personal intelg ca nu as fi in conflict de interese
Articolul 122
Polițiștii de penitenciare pot exercita funcții sau activități în domeniul didactic, al cercetării științifice, al creației literar-artistice, precum și să desfășoare activități sau să dețină funcții în sectorul privat, cu condiția ca activitatea sau funcția respectivă să nu aibă legătură cu sistemul poliției penitenciare și cu condiția respectării dispozițiilor legale privind conflictul de interese, incompatibilitățile, dar și a legislației aplicabile profesiei sau activității pe care o exercită.
Parerea mea este că nu există nici o stare de incompatibilitate, atâta vreme cât firma soției nu încheie vreun contract de prestări servicii cu instituția la care lucrați.