Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare cladire

S-a cumparat acum cativa ani de catre un srl platitor de tva , o cladire noua care era a unei cooperatii mestesugaresti ,si nu s a dedus tva ,acum se vinde tot la o persoana juridica,dar neplatitoare de tva. in acest caz cum intocmesc factura cu tva sau fara? aceeasi cladire sa vandut cu un pret mai mare in urma evaluarii de catre un evaluator autorizat ,si tot in acesti ani i sa calculat si amortizare.La intrare am inreg in conta
ex.
212=404 1000 ron
6811=2811 4o ron
acum o vand cu 1500 ron.
va rog sa ma ajutati cu monografie
fiind vorba de o cladire veche, puteti vinde in regim de scutire si nici nu va fi nevoie de ajustare deoarece nu ati dedus tva la achizitie.

vanzare cladire
411 = 7583

scoatere din gestiune
%= 212

capitalizare surplus din reevaluare cu soldul ramas
105=1065

atentie la impozitarea rezervelor din reevaluare dupa 1 mai 2009!!
multumesc mult pentru ajutor.