Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este corect ca, conform codului civil ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este corect ca, conform codului civil 287/2009 actualizat ...

Buna ziua,

Este corect ca, conform codului civil 287/2009 actualizat in 2023, datoriile locatarilor către asociația de proprietari se prescriu dupa 5 ani, si nu 3, cum se intampla potrivit codului civil de la acea vreme? SI, in situatia in care un apartament are o datorie catre asociatie, datorie care nu mai poate fi platita de catre fostul proprietar pentru ca apartamentul a fost vandut de banca (presedintele si administratorul nu au notificat si dat in judecata la timp proprietarul, ca atare banca nu stia ca apartamentul este grevat de datorii iar noul proprietar nu are nici o obligatie de a plati datoria), se poate stinge acea datorie cu suma din fondul de penalitati? Art. 77 din Legea Asoc de proprietari spune clar ca nu.

Multumesc.
Nu există termen al prescripției de 5 ani în privința dreptului material la acțiune pentru recuperarea debitelor înregistrate de proprietari către către asociațiile de proprietari.

Potrivit art. 2517 din legea 287/2009 cu privire la codul Cod civil,

„Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen”.

Din punct de vedere legal, nu se poate stinge acea datorie din fondul de penalități, fondul de penalități având destinația impusă de legiuitor prin dispozițiile art. 77 alin. 3 din legea nr. 196/2018.
robert1958, utilizator