Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire

buna seara!
am o prietena care e in urmatoarea situatie: este proprietara unui apartament ( din 1992), are un fata majora si de 2 ani are si un sot.
intrebari:cine mosteneste apartamentul si in ce proportii, daca prietena mea moare inaintea sotului ei?
ce act ar trebui sa faca ca la masa succesorala sa fie doar fata ei?
poate sa rezolve aspectul printr-un testament, ca si sotul sa poata ramane in apartament pana la moartea lui?
multumesc
masa succesorala se va imparti in acest caz dupa cum urmeaza :
- cota de 1/4 din intreaga masa succesorala ii va reveni sotului supravietuitor
- cota de 3/4 va reveni descendentilor, in speta fiicei.

in ceea ce priveste posibilitatea sotului de a locui in acest apartament pana la data decesului sau, exista dreptul de uzufruct viager, care poate fi notat in cf in favoarea acestuia.
Sa intelegem ca apartamentul este doar al ei, achizitionat inainte de casatorie? Poate vinde nuda proprietate fetei si uzufructul/abitatia sotului.

Se poate vinde si minorului, dupa ce i se numeste un tutore care sa semneze. Trebuie solicitat acest lucru Autoritatii tutelare.

Daca face testament sau donatie sotul le poate ataca, pt ca este mostenitor rezervatar.

Daca imobilul este bun comun ( achizitionat in timpul casatoriei) prietena dvs. nu poate dispune decat de jumatatea ei.

ap e achizitionat mult inainte de casatorie, e al ei
nu vrea sa vanda fetei pt ca vrea sa dispuna de ap pe timpul vietii ( fata nu e tocmai un copil exemplu)
testamentul, oricum, costa mai putin si ma gandeam ca impaca pe toata lumea. fiica proprietara, sotul ramane in casa...
daca sotul ataca testamentul obtine, inteleg , maxim 1/4 ?