Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție pe terenul altei persoane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție pe terenul altei persoane

Acum de vreo 20 de ani, a fost donat de către bunicii mei tatălui meu un teren pentru construirea unei clădire. În momentul de față, după moartea tatălui meu, bunicii au dat-o pe mama mea la judecată deoarece terenul se află sub numele lor. Care sunt opțiunile noastre în acest caz? Putem rezolva prin demolare sau suntem obligati să cumpărăm terenul?
Fetita00, utilizator
Nu trebuie să cumpărați terenul. Puteți invoca un drept de superficie asupra lui.
Multumesc raspunsul!
In cazul in care parintii mei au cumparat un teren de la bunicii mei, dar momentan zicea o alta persoana ca terenul nu a avut pe numele bunicilor atunci ce pot sa fac parintii mei? (au dat bani pentru acest teren.)