avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia de pensie ...

Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia de pensie anticipata spune ca ar trebui să am decizia la limita de vârstă la 64 ani și 8 luni. Am deja 64 și 10 luni și nu am primit nimic de la casa de pensii. Am scris un mail la 02,11,2023 și nu am primit nici un răspuns. Ce pot face?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:11, 20 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai faceți o intervenție în care le dați termen de 2-3 zile să vă lămuresca, Le menționați că dacă nu va lămuresc,veți cere sprijinul CNPP în baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am omis, scuze, sa scriu ca mail-ul trimis a fost și la CNPP, iar ei, CNPP, au răspuns și la mine și la casa de pensii sect 6,sa trimită răspuns și la mine și la ei, DAR, casa de pensii sect 6, nu au făcut-o.

Carp Mircea a scris:

Mai faceți o intervenție în care le dați termen de 2-3 zile să vă lămuresca, Le menționați că dacă nu va lămuresc,veți cere sprijinul CNPP în baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au termen, potrivit legii, 30/45 de zile sa va raspunda de la data inregistrarii solicitarii dvs. .Iin caz contrar, puteti promova o actiune in contencios administrativ.
Mulțumesc frumos pentru răspuns

Cornel Vasile a scris:

Au termen, potrivit legii, 30/45 de zile sa va raspunda de la data inregistrarii solicitarii dvs. .Iin caz contrar, puteti promova o actiune in contencios administrativ.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu zic, ca mai intai sa-i atentionati din nou, dandu-le un termen foarte/foarte scurt pentru lamurire(maxim 48 ore).
Mentionati ce aveti de gand sa faceti dupa acest termen scurt(contencios administrativ).

Alte discuții în legătură

Pot contesta in instanta raspunsul primit de la o institutie publica? darria13 darria13 Am facut o adresa catre o institutie publica pentru a lamuri o situatie in care ma aflu. Am primit un raspuns ambiguu. Pot contesta acest rapuns in instanta? (vezi toată discuția)
Termen legal de raspuns la o solicitare de eliberare a unui buletin de calcul pt pensie iulia pastrama iulia pastrama Am depus la casa de pensii Beius, o cerere de corectare a numelui scris gresit in decizia de pensionare,in data de 31 martie 2009.Nu am primit raspuns,a ... (vezi toată discuția)
Legea 544/2001 westkontakt westkontakt Buna seara, dupa indelungi staruinte am primit decizia (in scris) de acordare a indemnizatiei lunare dupa 3-4 cereri si ultra-cereri si sesizari. Nu vreau sa ... (vezi toată discuția)