Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia de pensie ...

Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia de pensie anticipata spune ca ar trebui să am decizia la limita de vârstă la 64 ani și 8 luni. Am deja 64 și 10 luni și nu am primit nimic de la casa de pensii. Am scris un mail la 02,11,2023 și nu am primit nici un răspuns. Ce pot face?
Mai faceți o intervenție în care le dați termen de 2-3 zile să vă lămuresca, Le menționați că dacă nu va lămuresc,veți cere sprijinul CNPP în baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am omis, scuze, sa scriu ca mail-ul trimis a fost și la CNPP, iar ei, CNPP, au răspuns și la mine și la casa de pensii sect 6,sa trimită răspuns și la mine și la ei, DAR, casa de pensii sect 6, nu au făcut-o.

Carp Mircea a scris:

Mai faceți o intervenție în care le dați termen de 2-3 zile să vă lămuresca, Le menționați că dacă nu va lămuresc,veți cere sprijinul CNPP în baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.

Au termen, potrivit legii, 30/45 de zile sa va raspunda de la data inregistrarii solicitarii dvs. .Iin caz contrar, puteti promova o actiune in contencios administrativ.
Mulțumesc frumos pentru răspuns

Cornel Vasile a scris:

Au termen, potrivit legii, 30/45 de zile sa va raspunda de la data inregistrarii solicitarii dvs. .Iin caz contrar, puteti promova o actiune in contencios administrativ.

Eu zic, ca mai intai sa-i atentionati din nou, dandu-le un termen foarte/foarte scurt pentru lamurire(maxim 48 ore).
Mentionati ce aveti de gand sa faceti dupa acest termen scurt(contencios administrativ).