Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... termen legal de raspuns la o solicitare de eliberare a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

termen legal de raspuns la o solicitare de eliberare a unui buletin de calcul pt pensie

Am depus la casa de pensii Beius, o cerere de corectare a numelui scris gresit in decizia de pensionare,in data de 31 martie 2009.Nu am primit raspuns,a trebuit sa ma adresez personal sefului casei de pensii pt a se rezolva problema.Am solicitat un buletin de calcul pensie.Nu am primit nimic si e luna noiembrie.
Tremenul de raspuns este de 30 de zile. Puteti actiona pe calea contenciosului administrativ in instanta pentru acest refuz care va vatama un interes legitim
Conform legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile publice termenul legal de raspuns este de 30 de zile calendaristice!B-)
VA MULTUMESC ! Sunt placut surprinsa de promptitudinea raspunsului dv.Mai am si alte probleme legate de intocmirea dosarului meu de pensie. Am sa va solicit cu incredere parerea . =D>
Nu va puteti indrepta impotriva casei de pensii potrivit Legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ iar buletinul de calcul nu este o informatie de interes public in acceptiunea Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile publice.

Actul normativ care nu a fost respectat este OG nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor dar competenta de solutionare a unui eventual litigiu apartine sectiei de asigurari sociale a tribunalului, ca instanta de fond, potrivit art. 154 si urm. din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea