Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pot sa retrag un recurs introdus de avocat fara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pot sa retrag un recurs introdus de avocat fara permisiunea mea?

Fiul meu e incarcerat pt o delapidare.
Avocatul a introdus recurs in ultima zi trimitandu-l prin posta.
Pana sa ajunga recursul in sistem, a fost incarcerat.
Noi, parintii, nu vrem sa fie eliberat mai devreme de 1 an pt ca era dependent de heroina si f agresiv, ne teroriza in ultimul hal in special pe maica-sa.
Si nici el nu vrea sa iasa repede pt ca in inchisoare nu se mai drogheaza si daca iese se va apuca iarasi.
S-a mai lasat in armata 4 luni si cand a venit s-a apucat iarasi.
Si odata a stat la tara 3 luni si la fel.
Se pare ca e adevarat ce spun psihiatrii ca trebuie 2 ani ca sa-i iasa nebuneala din cap.
A fost internat de 4-5 ori la Obregia si degeaba.

Intrebarea este daca putem retrage acest recurs pe motiv ca avocatul nu are un contract cu noi pt acest recurs pe care l-a introdus fara incuviintarea noastra.
Si daca da, cum sa procedam?

Multumim anticipat si daca puteti sa ne raspundeti cat mai repede pana nu-l pun in libertate.
va inteleg perfect ,insa daca contractul cu avocatul este incheiat cu fiul d.tra nu aveti nici o calitate in proces
Avocatul de la fond si-a facut datoria! Acum, daca fiul dvs este major si isi va insusi recursul, chiar daca dvs nu-i veti angaja avocat, i se va asigura asistenta juridica din oficiu, in conditiile in care este arestat/incarcerat.
Cele doua raspunsuri de mai sus sunt corecte.
Fiul dvs isi poate retrage recursul daca asa va considera el.
Chiar si daca se judeca recursul ( sau apelul, cred eu) este foarte posibil sa ramana la aceeasi pedeapsa cu executare.

avocat Claudiu Lascoschi
nu, nu are contract nici cu mine nici cu fiul.
Cine sa incheie un contract cu un dependent de stupefiante?!
Toate procesele pana acum (a avut mai multe) noi parintii i le-am platit( aceluiasi avocat).
Avocatul a inaintat recurs in ultima clipa prin posta special ca sa fie arestat si sa dea statul in judecata si sa fie platit din banii de despagubire.
deci sa inteleg ca numai fiul meu poate retrage recursul si nimeni altcineva?
avocatul care l-a introdus ar putea sa-l retraga?