avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Prima instalare cadru didactic debutant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Prima instalare cadru didactic debutant

Prima instalare cadru didactic debutant
Cel mai recent răspuns: Anacristea86 , utilizator 08:32, 19 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personalul didactic repartizat cu statut de cadru didactic titular în unități de învățământ aflate în zone defavorizate sau izolate, stabilite, cu consultarea partenerilor de dialog social, prin ordin al ministrului educației, beneficiază de o primă de instalare neimpozabilă egală cu 5 salarii minime brute pe țară cu obligația ca, pentru o perioadă de 5 ani școlari, să rămână titular în unitatea de învățământ respectivă.

Prima se asigură din bugetul Ministerului Educației și se acordă o singură dată, indiferent de numărul de repartizări/transferuri/pretransferuri.
Vă mulțumesc! Dilema mea este că nu stiu unde să depun cererea pentru aceasta primă. Am depus una la secretariatul scolii, dar mi s a spus că ar putea dura si 1 an să se aprobe de la primaria comunei, și ca daca nu au fonduri , nu voi primi nimic.

Cornel Vasile a scris:

Personalul didactic repartizat cu statut de cadru didactic titular în unități de învățământ aflate în zone defavorizate sau izolate, stabilite, cu consultarea partenerilor de dialog social, prin ordin al ministrului educației, beneficiază de o primă de instalare neimpozabilă egală cu 5 salarii minime brute pe țară cu obligația ca, pentru o perioadă de 5 ani școlari, să rămână titular în unitatea de învățământ respectivă.

Prima se asigură din bugetul Ministerului Educației și se acordă o singură dată, indiferent de numărul de repartizări/transferuri/pretransferuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detasare darsza darsza Buna ziua, Doresc sa ma detasez anul acesta, dar Consiliul de Administratie de la scoala unde sunt titular nu ma lasa. Ce pot sa fac in aceasta situatie? (vezi toată discuția)
Nerespectarea legii in invatamant alex1333 alex1333 Sunt cadru didactic , titular in doua unitati , iar la una dintre ele am ramasa fara ore, deci in completare de norma, primita la cealalta unitate la care sunt ... (vezi toată discuția)