Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Prima instalare cadru didactic debutant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Prima instalare cadru didactic debutant

Personalul didactic repartizat cu statut de cadru didactic titular în unități de învățământ aflate în zone defavorizate sau izolate, stabilite, cu consultarea partenerilor de dialog social, prin ordin al ministrului educației, beneficiază de o primă de instalare neimpozabilă egală cu 5 salarii minime brute pe țară cu obligația ca, pentru o perioadă de 5 ani școlari, să rămână titular în unitatea de învățământ respectivă.

Prima se asigură din bugetul Ministerului Educației și se acordă o singură dată, indiferent de numărul de repartizări/transferuri/pretransferuri.
Vă mulțumesc! Dilema mea este că nu stiu unde să depun cererea pentru aceasta primă. Am depus una la secretariatul scolii, dar mi s a spus că ar putea dura si 1 an să se aprobe de la primaria comunei, și ca daca nu au fonduri , nu voi primi nimic.

Cornel Vasile a scris:

Personalul didactic repartizat cu statut de cadru didactic titular în unități de învățământ aflate în zone defavorizate sau izolate, stabilite, cu consultarea partenerilor de dialog social, prin ordin al ministrului educației, beneficiază de o primă de instalare neimpozabilă egală cu 5 salarii minime brute pe țară cu obligația ca, pentru o perioadă de 5 ani școlari, să rămână titular în unitatea de învățământ respectivă.

Prima se asigură din bugetul Ministerului Educației și se acordă o singură dată, indiferent de numărul de repartizări/transferuri/pretransferuri.