Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salutare! Cine poate sa îmi explice cum ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salutare! Cine poate sa îmi explice cum funcționează percheziția ...

Salutare! Cine poate sa îmi explice cum funcționează percheziția informatică? Am câteva întrebări, la care nu găsesc răspuns precum:
1. Cat durează această percheziție informatică?
2. Am înțeles că voi fi chemat la copierea datelor în prezența procurorului. Aici este nevoie de avocat? Voi da declarații sau doar trebuie sa fiu prezent că așa este procedura?
3. Se pot face cereri pentru înapoiere sau pentru aflarea unui status?

Va mulțumesc frumos!
Buna ziua,

Perchezitia informatica este realizata in prezenta inculpatului, cat si in prezenta aparatorului ales.

Este intocmit , la finele perchezitiei, un proces-verbal.

Inculpatului nu i se va lua o declaratie.

Totodata, pot fi prezente la perchezitie si alti subiecti procesuali, martori spre exemplu, asistati de avocati.

Aveti in vedere martorii carora li s-au confiscat telefoanele mobile.

Este realizata, astfel, o copiere a datelor personale, care fi analizata ulterior.

Buna ziua,

Este posibil sa fie facuta o cerere pentru restituirea acestor dispozitive dupa ce a fost efectuata perchezitia informatica?

Multumesc!