avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Salutare! Cine poate sa îmi explice cum ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Salutare! Cine poate sa îmi explice cum funcționează percheziția ...

Salutare! Cine poate sa îmi explice cum funcționează percheziția informatică? Am câteva întrebări, la care nu găsesc răspuns precum:
1. Cat durează această percheziție informatică?
2. Am înțeles că voi fi chemat la copierea datelor în prezența procurorului. Aici este nevoie de avocat? Voi da declarații sau doar trebuie sa fiu prezent că așa este procedura?
3. Se pot face cereri pentru înapoiere sau pentru aflarea unui status?

Va mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Rzvy999 , utilizator 18:07, 17 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Perchezitia informatica este realizata in prezenta inculpatului, cat si in prezenta aparatorului ales.

Este intocmit , la finele perchezitiei, un proces-verbal.

Inculpatului nu i se va lua o declaratie.

Totodata, pot fi prezente la perchezitie si alti subiecti procesuali, martori spre exemplu, asistati de avocati.

Aveti in vedere martorii carora li s-au confiscat telefoanele mobile.

Este realizata, astfel, o copiere a datelor personale, care fi analizata ulterior.

Buna ziua,

Este posibil sa fie facuta o cerere pentru restituirea acestor dispozitive dupa ce a fost efectuata perchezitia informatica?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Document perchezitie informatica ciurli_si_burli ciurli_si_burli In urma perchezitiei informatice am semnat un raport in care se prezenta continutul gasit. Dupa semnarea acestuia, am asteptat sa mi se inmaneze un exemplar si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am avut o perchezitie de la bcco intr un dosar in care ... Celdren Celdren Buna ziua am avut o perchezitie de la bcco intr un dosar in care nu stiu cum sunt incriminat.. In fine in urma acelei perchezitii mi au luat 4 hdd uri din pc ... (vezi toată discuția)
Cât durează percheziția informatică a unui telefon, și în ce constă mai exact? Cristina9627 Cristina9627 Buna ziua. Cat dureaza perchezitia informatica a unui telefon si in ce consta mai exact? Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)