Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Doresc contestație la proces verbal - scandal si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Doresc contestație la proces verbal - scandal si amenințare. ...

Doresc contestație la proces verbal - scandal si amenințare.
Un vecin de scara a sunat la poliție sa reclame ca ii ameninț si ca fac scandal. Nu am făcut decât gauri de carotate pe casa scării, atât. A sunat la 112 sa zica ca fac găuri, dar cand i-a zis ca nu e motiv de sunat la poliție, a început să zică ca fac scandal , ii ameninț si altele.
Am așteptat poliția locală care m-a luat la bani mărunți fara sa vada daca e adevărat. S-au luat de mine ca de ce fac găuri pe casa scării, nu ca fac scandal. Apoi mi-au dat amendă 3 ore mai târziu in lipsa, la sediu lor.
Doresc sa fac contestație si nu stiu cum si mai departe plângere pentru abuz in serviciu a agentului, iar pentru reclamant pentru reclamație falsă.
Mulțumesc
Faceti plangere contraventionala impotriva procesului-verbal de sanctionare.
Puteti formula plangere penala impotriva agentului insa trebuie demonstrat abuzul in serviciu la care va referiti.
Vecinul nu va raspunde penal in aceasta situatie.
Bună ziua. Nu prea știu sa o fac corect, iar un avocat cere 300-500 lei. 100 de lei plăteam

Mihăilă Sebastian a scris:

Faceti plangere contraventionala impotriva procesului-verbal de sanctionare.
Puteti formula plangere penala impotriva agentului insa trebuie demonstrat abuzul in serviciu la care va referiti.
Vecinul nu va raspunde penal in aceasta situatie.

De aceea exista avocati pe lumea aceasta ca sa se ocupe de problemele juridice ale celor care nu sunt in domeniu. Nu se pot presta servicii cu titlu gratuit, iar suma pe care v-a cerut-o acel avocat este mai mult decat rezonabila (cu mult sub piata as putea spune).