Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ma intereseaza daca un angajat cu contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ma intereseaza daca un angajat cu contract de munca ...

Buna ziua ma intereseaza daca un angajat cu contract de munca 8 ore pe zi ,40 pe saptamana
dar comform programului de munca a firmei este de 9 ore adica se recupereaza pauza de masa care este ofcial de o ora dar practic se sta doar jumatate de ora daca angajatorul procedeaza corect sau nu impunand acest program?
Programul este cel mentionat in c.i.m. .. daca aveti o ora pauza de masa, atunci acesta este timpul pentru acea pauza..este dreptul dvs de a sta o ora in pauza de masa.
Nu este mentionat in contractul de munca nici programul(mentioneaza vag 8 ore zi 40 saptamanal )nici pauza de masa interval orar etc
Dvs aveti mentionat durata timpului de munca , nu si repartizarea acestuia.

Daca in c.i.m. aveti mentionat 8 ore, atunci pauza de masa ar putea fi inclusa in acesta ... daca era stipulat 9 ore, cu pauza de masa o ora , atunci acesta era programul dvs.
Multumesc pt raspuns.O reclamatie catre ITM ar putea duce la indreptarea lucrurilor ?
Depinde de continutul sesizarii.