Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura administrativa incetare CIM cu acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura administrativa incetare CIM cu acordul partilor

Care e procedura administrativa pentru a fi vallabila o incetare a CIM prin acordul partilor? Ajunge faptul ca e semnata de ambele parti in dublu exemplar sau trebuie sa fie obligatoriu si stampilata de societate si sa aiba un nr. de inregistrare?
Pasii sunt urmatori:
1. angajatul solicita , prin depunerea unei cereri , incetarea c.i.m. cu acordul partilor.
2. cererea este inregistrata si ajunge la reprezentatul societatii.
3. acesta va pune rezolutia " de acord| pe cerere.
4. in urma rezolutiei se emite decizia de incetare a c.i.m.

obs.
stampila nu mai este obligatorie de a se pune pe documente, cu execptia situatiilor mentionate in lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data perfectarii se poate realiza si cu 30 de zile inainte de intrarea in vigoare a incetarii efective a CIM?
De ex., se perfecteaza in data de 22.11.2023, cu data convenita ca ultima zi a salariatului in societatea x, 09.01.2024.
E mentionat pe cerere ca trebuie trimisa in 5 zile de la data perfectarii la ITM.
Iamyou, utilizator
Da, se poate asa ceva..nu se mai depun documente la ITM, incetarea c.i.m. se va transmite la data de 09.01.2024.