Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Este legal,ca un avocat sa ceara din nou onorariu în ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Este legal,ca un avocat sa ceara din nou onorariu în cadrul ...

Este legal,ca un avocat sa ceara din nou onorariu în cadrul unui proces,invocând schimbarea judecătorului?
Buna ziua, pentru acest motiv, nu dar trebuie sa cititi clauzele contractuale.
Bună ziua!
Este posibil că onorariul anterior sa fi acoperit o anumită perioadă de timp, și, daca aceasta perioada a expirat, acesta este motivul pentru care avocatul să va fi cerut din nou o sumă de bani.
De asemenea, când se schimbă judecătorul, probatoriile se readministreaza, de principiu, adică se administrează din nou și, din nou, aceasta chestiune nu ii este imputabilă avocatului, care nu avea de unde să știe de la început acest lucru ....el trebuie să facă practic de 2 ori același lucru, deși nu este corect cu aceeași bani/onorariu, vina neaparținandu-i.
Trebuie sa vă gândiți și omenește, de bun simt, nu chiar în litera contractului, acolo nu se pot prevedea chiar toate situațiile.....
Madalina Mihaela I. Moceanu, Avocat