Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara! Dacă în programul de vizita este spus ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara! Dacă în programul de vizita este spus clar când ...

Bună seara! Dacă în programul de vizita este spus clar când sa ia tatăl copilul: 2 weekend uri pe luna, în vacante, Zilele de naștere. Dacă nu se menționează ca poate/nu poate participa sau nu la serbări, deschideri de an școlar, înseamnă că acesta poate fi prezent la serbările copilului sau la începuturile de an școlar?
De ce nu ar putea fi prezent și atunci, nu este și el tot părinte?
Programul de relații personale este un program minim impus maximul e cerul.
Ce e rău să participe la serbare sau deschidere de an școlar? Copilul e mândru când are părinții lângă el în momentele importante din viata
Bineinteles ca poate participa , nu aveti cum sa ii interziceți participarea la un eveniment școlar.
Nu uitați ca exercitati impreuna autoritatea parinteasca. Are voie și sa meargă la scoala sa se intereseze de copil.
Ambii parinti exercita autoritate aparinteasca asupra copilului minor, asta insemnand ca ce drepturi are mama, la fel are si tatal.

Cel mai bine priviti din perspectiva copilului, discutati cu el si veti fi surprinsa de opinia lui (asta daca nu ii este teama sa isi exprime deschis punctul de vedere si atunci este o mai mare problema decat daca participa sau nu tatal la serbari si festivitati scolare).
In opinia mea, in cazul unor parinti responsabili, copilul ar trebui sa simta cat mai putin ca parintii sunt divortati. Copilul nu trebuie folosit pentru rezolvarea diferendelor dintre parinti, a caror viata continua cu bune si rele si dupa divort. Va spun din experienta unor apropiati, comportamentul ce vi l-am prezentat nu a dat gres. Succes!