Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Acum aprox 2 luni am fost alungata din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Acum aprox 2 luni am fost alungata din domiciliul ...

Buna ziua. Acum aprox 2 luni am fost alungata din domiciliul conjugal de catre sotul meu si parintii lui, fiind si insarcinata in 6 luni si jumatate. Apartamentul este al parintilor lui, de aceea au venit ei sa imi spuna sa plec. Mi-au facut ei bagajele si mi-au zis ca mi le trimit la apartamentul mamei mele. Apoi, sotul a bagat divort din culpa mea exclusiva. Eu am respins cererea initiala de divort pentru ca nu a avut motive intemeiate si el credea ca scapa de recunoasterea copilului daca divorteaza repede pana nasc…Eu mai am putin si nasc si as vrea dupa ce apare si copilul sa il dau in judecata pentru abandon de familie. Va trebui sa fac un proces nou prin care cer eu divortul si pensia alimentara si tot atunci mentionez si abandonul de familie? M-a supus la foarte multa suferinta si imi doresc sa plateasca pentru ce a facut.
DianaPascu95, utilizator
Plangere penala pt abandon faceti acum la politie.
Când veți cere divortul, cereti desfacerea casatoriei din vina lui exclusiva, cereti despăgubiri și da, cu ocazia divorțului cereti printre altele și pensie de intretinere pt copil.
Dvs veti lua indemnizație de crestere copil?
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

Plangere penala pt abandon faceti acum la politie.
Când veți cere divortul, cereti desfacerea casatoriei din vina lui exclusiva, cereti despăgubiri și da, cu ocazia divorțului cereti printre altele și pensie de intretinere pt copil.
Dvs veti lua indemnizație de crestere copil?

Da, eu voi lua indemnizatie desi nu stiu cat va coopera pentru a ma ajuta sa aplic pentru aceasta. Nu este prea tarziu pentru plangerea penala avand in vedere ca au trecut 2 luni?
nu e tarziu