avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la locul ...

Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la locul de munca si unde ar trebui sa ma adresez?
De mai multi ani mi se fac tot felul de sicane de catre conducere si cativa dintre lingaii aserviti ,constand in piedici in activitate, obiecte personale disparute din birou, intimidari si amenintari.
Multe din sicane sunt documentate sau cu martori care din pacate se tem pentru painea lor, insa unele nu sunt.
Cat de vechi ar trebui sa fie aceste dovezi, adica unele sunt de data mai recenta insa daca unele dateaza de anul trecut, sau acum 2, 3 si chiar 4 ani, acestea s-ar considera prescrise?
Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2023
Vali P., utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:49, 27 Noiembrie 2023
Probele admise în instanta sunt: înscrisuri, martori, interogatoriu, expertiza (dacă este cumva cazul).
Înscrisuri înseamna orice documente, emailuri, acte, etc.
Martori - pot fi colegii dvs de munca sau alte persoane, de ex clienți, colaboratori, după caz.
Interogatoriul firmei - se formulează întrebările în scris și se depun la instanta.
Cu privire la acceptarea înregistrărilor audio-video ca mijloc de proba, există numeroase discuții și păreri, atat în doctrina cât și în jurisprudența. Proba trebuie sa fie obținută în mod legal și poate fi coroborata și cu alte probe.
Buna ziua,

In probatiune, puteti uza de orice mijloc de proba.

Asadar, puteti propune, in vederea administrarii, urmatoarele probe :probe testimoniala , proba cu inscrisuri.

Inregistrarile audio/ audio-video reprezinta mijloace materiale de proba, sunt admisibile cata vreme au fost obtinute cu respectarea legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie să fac pentru a strica un contract de întreținere? LOREDANA LUANA LOREDANA LUANA In anul 2017 am facut la notariat un contract de întreținerea ,fara prezenta vreunui martor. Persoana care ar fi trebuit sa se ocupe de mine ,nu numai ca nu ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de donație cu clauză de întreținere Olaianos Olaianos CONTRACT DONATIE CU SARCINA PROBLEME Buna ziua, am incheiat un contract de donatie pentru un apartament cu o matusa, eu am nuda proprietate si sarcina ... (vezi toată discuția)
Inregistrarile audio pot fi aduse ca proba in instanta ? loanabelciu loanabelciu Inregistrarile audio/video pot fi aduse ca proba in instanta ? Dar o tranzactie pentru care s-au notat seriile bancnotelor, am trecut CNP-ul celui care a ... (vezi toată discuția)