Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la locul ...

Ce dovezi ar trebui aduse in cazul hartuirii morale la locul de munca si unde ar trebui sa ma adresez?
De mai multi ani mi se fac tot felul de sicane de catre conducere si cativa dintre lingaii aserviti ,constand in piedici in activitate, obiecte personale disparute din birou, intimidari si amenintari.
Multe din sicane sunt documentate sau cu martori care din pacate se tem pentru painea lor, insa unele nu sunt.
Cat de vechi ar trebui sa fie aceste dovezi, adica unele sunt de data mai recenta insa daca unele dateaza de anul trecut, sau acum 2, 3 si chiar 4 ani, acestea s-ar considera prescrise?
Vali P., utilizator
Probele admise în instanta sunt: înscrisuri, martori, interogatoriu, expertiza (dacă este cumva cazul).
Înscrisuri înseamna orice documente, emailuri, acte, etc.
Martori - pot fi colegii dvs de munca sau alte persoane, de ex clienți, colaboratori, după caz.
Interogatoriul firmei - se formulează întrebările în scris și se depun la instanta.
Cu privire la acceptarea înregistrărilor audio-video ca mijloc de proba, există numeroase discuții și păreri, atat în doctrina cât și în jurisprudența. Proba trebuie sa fie obținută în mod legal și poate fi coroborata și cu alte probe.
Buna ziua,

In probatiune, puteti uza de orice mijloc de proba.

Asadar, puteti propune, in vederea administrarii, urmatoarele probe :probe testimoniala , proba cu inscrisuri.

Inregistrarile audio/ audio-video reprezinta mijloace materiale de proba, sunt admisibile cata vreme au fost obtinute cu respectarea legii.