Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Doresc să vând un apartament care este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Doresc să vând un apartament care este pus drept ...

Bună ziua. Doresc să vând un apartament care este pus drept gaj de socrii. Pot face acest lucru? Care este procedura? Soacra mea spune ca nu l pot vinde daca l-a pus drept gaj. Banca isi ia banii datorați din pretul apartamentului?
Multumesc
aveti o soacra inteleapta, daca exista ipoteca pe casa, aceasta nu se poate vinde, decat daca sigur, se achita datoria pt care e pus gaj
Nu cred că asta denotă înțelepciune. Eu am citit ca este posibil cu acordul băncii, prin rambursarea anticipată a creditului – găsești un cumpărător și faci rambursarea creditului cu o parte din prețul vânzării. Asta dacă banca își dă consimțământul. Mulțumesc oricum pt răspuns.
Alena1333, utilizator
Tocmai aici este problema că depindeți de bancă, și tare sunt curios care bancă s-ar complica să accepte o asemenea situație.
Iar pentru rambursarea anticipată a creditului, trebuie să existe banii necesari.
Dapix, utilizator