Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua,daca sunt in șomaj si sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua,daca sunt in șomaj si sunt însărcinată,poate să ...

Bună ziua,daca sunt in șomaj si sunt însărcinată,poate să îmi de-a doctorul sarcină cu risc? Mulțumesc .
Nu.
Doar salariatele angajate pot beneficia de acest concediu.

Dar puteti beneficia, daca indepliniti conditiile legale, de Concediul maternal ( cele 126 de zile) si cel pentru crestere copil (2/3 ani).
Concediul medical de sarcina la risc este un concediu ca pentru o boala obisnuita . Inseamna ca dvs. - ca gravida - aveti o problema de sanatate , sau ca sarcina dvs. nu merge chiar bine . Daca asa stau lucrurile , medicul va poate acorda acest concediu , iar AJOFM il va plati . Doar concediul de risc maternal ( cel care e legat de conditiile de munca ) nu-l puteti lua in perioada de somaj , pentru ca nu sunt riscuri pe care angajatorul sa nu le poata elimina , dvs. stand - de fapt - acasa . Concediul de risc maternal e cu totul diferit de concediul pentru sarcina la risc .
CHKa, utilizator