avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua.Am ai eu o întrebare.Actuala mea sotie a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua.Am ai eu o întrebare.Actuala mea sotie a fost dată ...

Buna ziua.Am ai eu o întrebare.Actuala mea sotie a fost dată in judecata de fostul soț pentru plata pensii alimentare la 3 copii.Cand a divorțat la notariat copii au rămas la noi cu condiția că el sa contribuie la creșterea lor.El lua și alocațiile și nici nu trimitea nimic.Intre timp el a luat copii și sunt la el.Noi le-am mai trimis banii când am putut și noi.El când a băgat procesul a zis că vrea pensie alimentară și minte că noi nu am trimis nimic.El le interzice la copii sa vorbească cu mama lor.Ce se poate întâmpla dacă el a dat-o in judecata?Noi avem dovezi că am trimis bani pe numele lui.
Cel mai recent răspuns: Diana Munteanu , Avocat 22:07, 28 Noiembrie 2023
"Noi le-am mai trimis banii când am putut și noi"
Asta nu e bine deloc.
Dacă o mamă lasă 3 copii în grija tatălui ca să aibă grijă de noul soț iar nu e bine deloc.
O să piardă procesul și o să fie obligată să plătească copiilor banii datorați.
Sau o să fie executată silit daca are venituri.
Ultima modificare: Marți, 28 Noiembrie 2023
mitabiciclista, utilizator
Nu a lăsat copii la el pentru mine.Copii au fost la noi de comun acord prin notar după ce au divorțat.El ia luat într-o vacanță și nu ia mai adus.Si acum el a dat-o in judecata.in care scrie numai minciuni.Noi i-am mai luat și în vacanțe pe la noi.Dar doar daca avea el chef să-i lase.Ca nici de vorbit nu i lasă să vorbească cu ea.O blochează și nu mai poate suna.


Yoyo1990 a scris:

Buna ziua.Am ai eu o întrebare.Actuala mea sotie a fost dată in judecata de fostul soț pentru plata pensii alimentare la 3 copii.Cand a divorțat la notariat copii au rămas la noi cu condiția că el sa contribuie la creșterea lor.El lua și alocațiile și nici nu trimitea nimic.Intre timp el a luat copii și sunt la el.Noi le-am mai trimis banii când am putut și noi.El când a băgat procesul a zis că vrea pensie alimentară și minte că noi nu am trimis nimic.El le interzice la copii sa vorbească cu mama lor.Ce se poate întâmpla dacă el a dat-o in judecata?Noi avem dovezi că am trimis bani pe numele lui.

Bună ziua,
Dacă copiii vor rămâne la dansul se va stabili pensie de întreținere în favoarea minorilor de la momentul introducerii cererii de chemare în judecată.
Soția dumneavoastră poate solicita în cadrul acestui dosar prin cerere reconvențională și pretențiile ei proprii față de relația cu minorii, de exemplu un program de vizită, pentru a nu mai fi probleme pe viitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara elena ela elena ela Buna seara.Sunt divortata din 2011 si am 3 copii de 18,16 si 13 ani care au ramas la fostul sot si eu le platesc pensie alimentara.Avem custodie comuna si eu ... (vezi toată discuția)
Ce pot sa fac sa ma lase in pace?! mrcryss mrcryss buna ziua!va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.am trecut printr-un divort,am obtinut un program de vizitare (primul si al trei-lea weekend,toate ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters141803 ContSters141803 Sotul meu plateste o pensie alimentara celor 2 copii din prima casatorie.Noi avem un copil de 6 luni.Nu se poate recalcula pensia celor 2???Noi platim regulat ... (vezi toată discuția)