Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua Doresc sa divortez de sot.Am cererea de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua Doresc sa divortez de sot.Am cererea de divort scrisa ...

Buna ziua
Doresc sa divortez de sot.Am cererea de divort scrisa de un avocat mai demult, ma pot duce singura la tribunal sa o depun impreuna cu celelalte documente si sa platesc taxa de timbru.As dori sa stiu care sunt pasii urmatori si daca ma pot reprezenta singura in instanta.
Multumesc
Dacă e doar divorț fără minori.puteti sa depuneți acțiunea,sa va prezentați la termene,răspundeți la întâmpinare administrați probele propuse și incuviintate, depuneți concluzii scrise etcetc.Daca aveți și copii iar soțul joaca dur nu e recomandat .,doar dacă credeți ca economisirea unui onorariu face mai mult decât relația cu copii..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am un copil minor si unul major.Nu ma astept sa joace dur ca si el ar cam dori sa divorteze, doar ca din cauza nehotararii lui nu-l pot aduce in fata unui notar.Merg prin instanta deoarece ma gandesc ca asa fortez ca lucrutile sa se intample.
Intrebarea: daca nu se prezinta la nici un apel al instantei, se poate pronunta divortul in lipsa?
Daca lucrurile stagneaza sau nu ma mai descurc, pot cere ajutorului unuo avocat odata ce am demarat eu procedura?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu contează dacă se prezintă sau nu ,important este sa fie citat la reședința,,domiciliul actual.Pt a sicana exista fel de fel de metode iprn care sotul poate cere domiciliul minorului,autoritate exclusiva etc.Pe parcurs vedeți cum evoluează...