Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani luna de luna ...

Buna ziua
Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani luna de luna am dat indexul lunar la autocitire.timp de 8 ani din 2015 nu a venit nimeni sa citeasca contoarul de la ei a venit cineva in sept a citit contoarul 10.000kwati.este legal sa faci regularizare pe o perioada de 8 ani

Sofiamama a scris:

Buna ziua
Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani luna de luna am dat indexul lunar la autocitire.timp de 8 ani din 2015 nu a venit nimeni sa citeasca contoarul de la ei a venit cineva in sept a citit contoarul 10.000kwati.este legal sa faci regularizare pe o perioada de 8 ani

Bună ziua!
Conform dispozițiilor legale ar trebui să citească contorul o dată la trei luni.
Dacă dumneavoastră ați dat indexul lunar, nu înțeleg de unde este aceasta diferența. Trebuie să verificați dacă diferența este reală și eventual pentru nerespectarea termenului de citire și eventual pe diferența constată nereal (dacă e cazul) puteți face sesizare la ANRE dacă nu reușiți să ajungeți la un consens cu aceștia amiabil.
De unde apare diferența asta la regularizare, dacă dumneavoastră ați dat lunar indexul corect`?
Dacă ați dat autocitirea intenționat greșit, sunteți acum bună de plată.

E prea mare diferența dintre autocitire și regularizare, ceva nu este în regulă.
Dapix, utilizator
Buna ziua
Vă dați seama că nu dădeam intenționat indexul. Luna de luna am citit și am dat. Am citit cum sa văzut cifrele. La timpul acela aveamcontoar vechi și cifrele erau mai jos și nu se putea citi clar cu ochiul liber