avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani luna de luna ...

Buna ziua
Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani luna de luna am dat indexul lunar la autocitire.timp de 8 ani din 2015 nu a venit nimeni sa citeasca contoarul de la ei a venit cineva in sept a citit contoarul 10.000kwati.este legal sa faci regularizare pe o perioada de 8 ani
Cel mai recent răspuns: Sofiamama , utilizator 14:36, 30 Noiembrie 2023


Sofiamama a scris:

Buna ziua
Si eu am o problema cu enel.timp de 8 ani luna de luna am dat indexul lunar la autocitire.timp de 8 ani din 2015 nu a venit nimeni sa citeasca contoarul de la ei a venit cineva in sept a citit contoarul 10.000kwati.este legal sa faci regularizare pe o perioada de 8 ani

Bună ziua!
Conform dispozițiilor legale ar trebui să citească contorul o dată la trei luni.
Dacă dumneavoastră ați dat indexul lunar, nu înțeleg de unde este aceasta diferența. Trebuie să verificați dacă diferența este reală și eventual pentru nerespectarea termenului de citire și eventual pe diferența constată nereal (dacă e cazul) puteți face sesizare la ANRE dacă nu reușiți să ajungeți la un consens cu aceștia amiabil.
De unde apare diferența asta la regularizare, dacă dumneavoastră ați dat lunar indexul corect`?
Dacă ați dat autocitirea intenționat greșit, sunteți acum bună de plată.

E prea mare diferența dintre autocitire și regularizare, ceva nu este în regulă.
Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2023
Dapix, utilizator
Buna ziua
Vă dați seama că nu dădeam intenționat indexul. Luna de luna am citit și am dat. Am citit cum sa văzut cifrele. La timpul acela aveamcontoar vechi și cifrele erau mai jos și nu se putea citi clar cu ochiul liber

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regularizare factura gaz corecta ! ContSters226071 ContSters226071 buna ziua! eu sunt consumator casnic de gaze naturale, avand contract cu autocitire LUNARA si beneficiez de ajutor de caldura LUNAR = 262 ron. facturile ... (vezi toată discuția)
Este obligatoriu ? codrut2 codrut2 Este obligatoriu sa primim in casa reprezentantul enel sa citeasca indexul contoarului? Eu nu prea permit multa lume la mine in casa si mi se pare ceva ... (vezi toată discuția)
Supraindexare consum nereal distrigaz Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen Buna, tuturor, Ce cale juridică am împotriva Distrigaz care m-am supraindexat cu consumul pe un an aferent unei luni cu prilejul schimbării contractului de ... (vezi toată discuția)