Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Strada noua la 1.2m de geam .Buna ziua. Am o problema ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Strada noua la 1.2m de geam .Buna ziua. Am o problema cu cei de la Primarie careia nu ii gasesc ...

Buna ziua.
Am o problema cu cei de la Primarie careia nu ii gasesc rezolvare.
Acum circa 6 luni au decis ca ar trebuie reamenajata zona ,au facut parcari iar unul din drumurile noi creeate ( era spatiu verde inainte) trece la aproximativ 1.2m de geamul meu( eu locuind la parter) iar pe restul lungimii apartamentului la 3.6m. as vrea sa stiu unde anume gasesc un S.T.A.S. sau ceva unde sa fie stipulata diatantele legale de la axul drumului la geamurile incaperilor de locuit deoarece nu mi se pare normal sa faci o strada noua de 3,5m latime(fie si de acces) atat de aproape de geamurile apartamentelor ,ba mai mult peste strada sa mai faci si o parcare in spic(practic toate esapamentele sunt indreptate spre bloc) motivand ca e terenul lor si fac ce vor ca asa au proiectul de la firma de proiectare?
Puteti cere primariei sa va prezinte pentru drumul respectiv, Normativul de proiectare (act normativ emis de catre Ministerul dezvoltarii) si eventual proiectul tehnic pentru a verifica semnaturile. Trebuie sa existe pe proiect o semnatura pentru verificator de proiecte. Semnatura atesta respectarea legislatiei in vigoare.
Pentru parcare (emisii de gaze toxice/ de la esapamente, zgomot, vibratii), proiectul trebuie sa detina aviz de mediu si aviz de la DJSP.
Buna ziua.nu cred ca semnatura le lipseste lor, aici oricum este sat fara caini. Problema mea este ca nu gasesc legislatia in vigoare (pentru parcari stiu care este) dar in ceea ce priveste drumurile ai distantele legale nu gasesc nimic

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti cere primariei sa va prezinte pentru drumul respectiv, Normativul de proiectare (act normativ emis de catre Ministerul dezvoltarii) si eventual proiectul tehnic pentru a verifica semnaturile. Trebuie sa existe pe proiect o semnatura pentru verificator de proiecte. Semnatura atesta respectarea legislatiei in vigoare.
Pentru parcare (emisii de gaze toxice/ de la esapamente, zgomot, vibratii), proiectul trebuie sa detina aviz de mediu si aviz de la DJSP.