Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de casa la I.I.?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de casa la I.I.?

Registru de casa.Buna ziua.A-si dori sa întreb,un expert contabil,dacă este obligatoriu registru de casa la I.I-uri,pfa-uri etc.La societăți,cum trebuie de procedat cu contul 542,ptr ca am înțeles ca nu se mai poate folosi la noua ordonanta.sumele din 542 cum se pot regla,ca să nu se plătească impozit pe dividente.Cat trebuie sa fie soldul casei pe zi?
george-neagu, moderator
Întreprinderile individuale și pfa-urile nu folosesc registru de casa și nu dau dividende. Astea sunt la SRL-uri.
Dumneavoastră veți completa zilnic doar registrul de încasări si plati, dacă e cazul, adică dacă aveți încasări sau plăti conform documentelor contabile doveditoare. Nu se discuta la dumneavoastră de plafon de casa.
george-neagu, moderator