Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conectare curent electric
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conectare curent electric

Bună ziua, acum 2 ani mi-am conectat casa la curent. Casa e situată pe drum privat, a trebuit să iau acordul celorlați proprietari să sap și să trag cablul de la casa până la drumul comunal(limita proprietății comune private). Contorul a fost amplasat pe drumul comunal, deoarece atunci mi s-a spus că nu au voie să intre pe proprietatea privată.
Bun, anul acesta....un nou vecin situat pe același drum privat, a săpat, tras cablu, instalat contor lângă casă fără nici un acord al proprietarilor... Contorul i s-a instalat lângă poartă nu ca mie acum 2 ani la 200m de casă pe drumul comunal.
In sfârșit întrebarea.... S-a schimbat legea conectării la energie electrica?
Mulțumesc
nushu, utilizator
Nimeni nu îmi poate răspunde?