Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Mama mea a moștenit un teren intravilan ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Mama mea a moștenit un teren intravilan împrejmuit ...

Bună seara! Mama mea a moștenit un teren intravilan împrejmuit cu gard. Unul dintre vecini a intrat pe acest teren fără acordul ei ,a tăiat niște pomi fructiferi ducând lemnele mai groase și lăsând în urmă crengi subțiri și multă mizerie. Am luat legătura cu el și i-am spus să curețe mizeriile lăsate după el dacă tot a intrat abuziv avertizându-l cu o plângere la poliție. Dânsul a râs spunându-mi că este prieten cu poliția. Am mers și am făcut o plângere,iar după o lună m-au sunat cei de la secția de poliție încercând să mă convingă de faptul că nu a avut loc nici o infracțiune. Ce măsuri aș putea să iau? Cum aș putea să îmi fac dreptate? Dacă depun o plângere penală la parchet se rezolvă ceva?
Depuneti plangere la parchet și împotriva polițistului.
Pe lângă faptul ca a întrat fără drept, este și distrugere și furt.
gi-jane2, moderator
Daca este prieten cu politia, apelati la un avocat. Poate avocatul nu este prieten cu organu' .