Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Releveu modificat apartament luat prin credit Noua Casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Releveu modificat apartament luat prin credit Noua Casa

Buna seara! Am o nelamurire legata de un credit luat prin programul Noua Casa care mi-a fost aprobat, evaluatorul din partea bancii aproband vanzarea imobilului.
Problema esta ca fosta proprietara a facut 2 modificari care nu se regasesc in releveul/schita apartamentului.
Spun “problema” pentru ca dupa ce am vorbit cu cineva din domeniu am aflat ca asta nu e in regula, chiar daca mi-a fost aprobat asa din partea bancii (modificarile fiind trecute cu vederea, din ce stiu aceste vanzari sunt de obicei refuzate, cand au fost facute modificari fara aprobare).
In momentul aprobarii, evaluatorul a fost la imobil doar cu agentul imobiliar (fara sa fiu si eu prezent), eu primind in final doar aprobarea din partea evaluatorului.
Mie aceasta decizie a evaluatorului (si implicit a bancii) imi va face mai mult rau decat bine in viitorul apropiat, cand o sa vreau sa vand imobilul.
Primul gand al meu acum este ca as vrea sa actualizez releveul, sa arate exact ca in realitate – dar pentru asta trebuie sa chem pe cineva de la cadastru, sa faca masuratori noi, sa refaca schita etc.
Vreau sa contactez banca si sa le prezint problema, sa imi propuna o solutie, sau sa le cer sa imi acopere cheltuielile pentru actualizarea releveului (pentru ca nu e ceva ieftin de facut, pe langa timpul pierdut).
Daca banca o sa refuze orice fel de cooperare, ma gandesc sa contactez si pe cineva de la Fondul de Garantare si in cel mai rau caz sa fac reclamatie, pe motiv ca aceasta decizie imi aduce un prejudiciu – mai exact atunci cand voi vrea sa vand mai departe apartamentul, e posibil sa mi se refuze vanzarea lui, din cauza releveului care nu corespunde cu realitatea.
Ce parere aveti, imi puteti propune o solutie in acest caz?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
dst1234, utilizator
Eu nu sunt jurist , dar nu vad de ce banca ar fi responsabila de eventualul dvs. prejudiciu , ca nu ea vi l-a creat , ea doar a acceptat sa va dea cu imprumut o suma de bani . Daca dvs. ii “ bagati degetul in ochi “ aducandu-i la cunostinta ca bunul cu care veti garanta imprumutul are probleme , cred ca ceea ce ati putea obtine nu ar fi decat ca va va refuza creditul . La fel ar putea fi si la Fondul de garantare . Am fost oarecum intr-o situatie similara , cu cativa ani ( vreo 3 - 4 ) in urma , avand de vanzare apartamentul altcuiva , cu procura . La fel , cumparatorul meu a solicitat unei banci credit , dar nu prin Prima casa , nici Noua casa , ci ipotecar . Iar EU , vanzator , a trebuit sa contactez un topograf autorizat care mi-a actualizat releveul ( 180 lei ) , si la o firma de arhitectura care mi-a emis un document ce arata ca peretele demolat nu era de rezistenta , iar demolarea lui nu a afectat constructia ( 400 lei ) . Deci , nu e o avere ... In mod normal , vanzatorul ar trebui sa-si puna in ordine documentele , nu dvs. , cumparatorul . PS . Daca i-ati fi atras atentia evaluatorului ca sunt nereguli ( atunci cand a vizionat apartamentul ) , ce credeti ca ati fi obtinut ? banca v-ar fi refuzat cererea de imprumut , si cam atat ...
CHKa, utilizator
Nu cred nici eu ca e cazul sa va complicati, sunteti deja în hora. Când veți vrea sa vindeti, actualizați atunci dacă va fi cazul. Poate cumpara cineva cu cash și nu va trebui sa actualizați..vedeti atunci.

CHKa a scris:

Eu nu sunt jurist , dar nu vad de ce banca ar fi responsabila de eventualul dvs. prejudiciu , ca nu ea vi l-a creat , ea doar a acceptat sa va dea cu imprumut o suma de bani . Daca dvs. ii “ bagati degetul in ochi “ aducandu-i la cunostinta ca bunul cu care veti garanta imprumutul are probleme , cred ca ceea ce ati putea obtine nu ar fi decat ca va va refuza creditul . La fel ar putea fi si la Fondul de garantare . Am fost oarecum intr-o situatie similara , cu cativa ani ( vreo 3 - 4 ) in urma , avand de vanzare apartamentul altcuiva , cu procura . La fel , cumparatorul meu a solicitat unei banci credit , dar nu prin Prima casa , nici Noua casa , ci ipotecar . Iar EU , vanzator , a trebuit sa contactez un topograf autorizat care mi-a actualizat releveul ( 180 lei ) , si la o firma de arhitectura care mi-a emis un document ce arata ca peretele demolat nu era de rezistenta , iar demolarea lui nu a afectat constructia ( 400 lei ) . Deci , nu e o avere ... In mod normal , vanzatorul ar trebui sa-si puna in ordine documentele , nu dvs. , cumparatorul . PS . Daca i-ati fi atras atentia evaluatorului ca sunt nereguli ( atunci cand a vizionat apartamentul ) , ce credeti ca ati fi obtinut ? banca v-ar fi refuzat cererea de imprumut , si cam atat ...

Da, e corect punctul de vedere. Doar ca nu mi se pare corect sa se treaca cu vederea legislatia atunci cand si banca are evident de castigat la aprobarea unui astfel de credit.
Eu daca as face modificari apartamentului fara aprobare (nu fostul proprietar), as risca sa iau amenda si sa fiu fortat sa aduc toate documentele in legalitate.
De aici si problema mea cu aprobarea bancii. Creditul a fost deja aprobat, dupa cum am zis, dar acum ca am aflat ca treaba asta imi poate crea probleme, sincer as fi preferat ca banca sa fi refuzat aprobarea, din moment ce nu toate actele sunt in regula.
O sa vad ce pot sa fac in continuare, multumesc pentru raspuns!
Acum , nu puneti vina pe banca , interesul e al dvs. sa aveti documentele in legalitate , puteati cere vanzatorului sa-si puna actele in ordine ... Banca , ori n-a bagat de seama modificarea , ori , fiind o treaba absolut minora si usor corectabila , a trecut-o cu vederea . Nu e “ politia “ constructiilor, ea trebuie sa se asigure ca-si poate primi banii inapoi , si ca garantia e acoperitoare si vandabila ... Am vaga impresie ca v-ati cam ... razgandit cu privire la achizitie , iar un imprumut neaprobat v-ar fi dat posibilitatea sa nu mai cumparati. , fara a pierde avansul ... Dar , poate ma insel ...
Buna ziua. In cazul in care actiunile de actualizare releveu le-ati intreprins in Bucuresti, ma puteti ajuta va rog cu contactele topografului autorizat si al firmei de arhitectura care v-a ajutat cu actualizarea? Multumesc!