Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Va rog sa ma ajutați cu un sfat, o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Va rog sa ma ajutați cu un sfat, o îndrumare. ...

Bună seara!
Va rog sa ma ajutați cu un sfat, o îndrumare.
Vreau sa construiesc o casa la tara pe un teren care este pe numele sotiei. Terenul este dobândit prin contract de vânzare înainte de căsătorie. Dacă construiesc o casa și toate facturile și plățile sunt făcute de mine acum ca suntem căsătoriți și avem și un copil, legal în acte îmi revine și mie dreptul la casa, chiar dacă terenul este pe numele sotiei sau trebuie sa îmi vândă sotia jumătate din teren. Mulțumesc
Casa va fi bun comun.